Ըստ ԱՄՀ զեկույցի տվյալների, սպառողական գների ամենամեծ աճը Կովկասի ու Միջին Ասիայի երկրներում 2012թ. գրանցվել է Ուզբեկստանում՝ 12,9 տոկոս, Տաջիկստանում՝ 6 տոկոս, Ղազախստանում՝ 5 տոկոս: Այնուհետև հաջորդում են Թուրքմենստանը՝ 4,3 տոկոսով, Ադրբեջանը՝ 3 տոկոսով, Ղրղզստանը՝ 2,9 տոկոսով, Հայաստանը՝ 2,8 տոկոսով և Վրաստանը՝ 0,2 տոկոսով:
Ըստ ԱՄՀ զեկույցի տվյալների, Կովկասի ու Միջին Ասիայի երկրների սպառողական գների աճը 2013թ. կկազմի 7,2 տոկոս
Թեև, ԱՄՀ կանխատեսումներով, 2012թ. գնաճը բավականին չափավոր կմնա նավթ ու գազ ներկրող երկրներում, սակայն գնաճ կարձանագրվի սննդամթերքի համաշխարհային գների աճի պատճառով:

According to IMF report, the highest consumer price inflation in Caucasus and Central Asia was posted in Uzbekistan (12,9%), Tajikistan (6%) and Kazakhstan (5%.)
4,3% inflation was reported in Turkmenistan, followed by Azerbaijan (3%), Kirghizia (2,9%), Armenia (2,8%) and Georgia 0,2%.
IMF forecasts mild inflation rate in 2012 due to rapid slump in consumer prices in oil- and gas- importing countries. However, a global consumer price increase will trigger new growth in inflation rates.
Kazakhstan, Azerbaijan, Turkmenistan and Uzbekistan are regional oil and gas exporters, while Armenia, Georgia, Kirghizia and Tajikistan are importing oil and gas.