Skype ինտերնետ-հեռախոսային ծառայությունը խոցելի է դարձել: Խնդրի մասին զգուշացնում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Խնդիրը հետևյալն է՝ եթե ինչ-որ մեկը գիտի ձեր Skype-ի լոգինը և էլէկտրոնային հասցեն, որի վրա գրանցված է Skype-ի հաշիվը, ապա այդ մարդը մի քանի հեշտ գործողություններով, որոնք արդեն ինտերնետում նկարագրված են, կկարողանա մտնել ձեր Skype ` ձեր անվան տակ։ Այս պահին միակ ելքը Skype մտնելն է, բայց ոչ թե ծրագրից, այլ skype.com կայքից, գրանցվելը, անձնական պրոֆիլ մտնելն ու էլեկտրոնային հասցեն փոխելը»,-PanARMENIAN.Net- ի թղթակցին ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Տեղեկություն է տարածվել նաև, որ Skype-ը ժամանակավորապես անջատել է գաղտնաբառերի վերականգնման գործառույթը, որը նախկինում հասանելի էր Skype.com կայքում: Ներկայումս անհնար է փոխել հաշվի գաղտնաբառը: Խնդիրներ են առաջանում նաև էլոկտրոնային հասցեն փոխելիս:
«Ուղղակի էդիթ-սեյվով է աշխատում: Ամեն անգամ գործողությունը պետք է պահպանել, հետո նոր փոփոխություն անել: Նախ պետք է նոր հասցեն ավելացնել, պահպանել, հետո այդ նոր հասցեն գլխավոր դարձնել, պահպանել, նոր միայն ջնջել հինը»,- ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Skype-ի ռուսալեզու twitter-ում հաղորդվում է, որ Skype-ը տեղեկացված է հաշիվներ կոտրելու մասին և զբաղվում է խնդրով:

14 Ноябрь 2012 - 13:51 AMT
Сервис Интернет-телефонии “Skype” стал уязвимым. О возникшей проблеме предупреждает эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
“Проблема в том, что если кто-либо знает логин вашего “Skype” и ваш электронный адрес, на который зарегистрирован его пароль, он при помощи нескольких несложных действий, которые уже описаны в Интернете, сможет воспользоваться услугой под вашим именем. На данный момент единственный выход – это зайти в “Skype”, но не с программы, а на сайте skype.com, зарегистрироваться, зайти в личный профиль и изменить электронный адрес”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Самвел Мартиросян.
Распространилась информация о том, что сервис Интернет-телефонии “Skype” отключил функцию восстановления паролей после многочисленных жалоб пользователей о взломе их учетных записей через уязвимость, выявленную в системе восстановления паролей.
Возникают проблемы и во время изменения электронного адреса.
“Каждый раз приходится сохранять действия, а потом уже производить изменения. Во-первых, необходимо сделать новый адрес главным, сохранить, и только потом удалить старый”, – сказал Самвел Мартиросян.