Աբխազական հատվածի վերականգնումը անհրաժեշտ էր և նախկինում, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ առաջին փոխնախարար Անդրեյ Դենիսովը, հայտնում է «Գոլոս Ռոսիին»:
«ՉԷ որ և 90-ականներին, և դրանից հետո, ես նկատի ունեմ մինչ ռուս-վրացական հարաբերությունների սրումը 2008թ. իրադարձություններից հետո, այդ նախագծերը բազմիցս են քննարկվել: Եվ բոլորին հայտնի է ու հասկանալի, թե որքան կարևոր կլինի Հայաստանի համար այս նախագիծը՝ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման նախագիծը: Դե, եթե հանգամանքները թույլ տան, մենք, անշուշտ, ուրախ կլինենք վերսկսել այդ նախագիծը: Ամեն դեպքում ռուսական կողմը պատրաստ է դրան և ամեն ինչ կանի, որպեսզի դա ստացվի»,-ասել է Դենիսովը:
Աբխազական երկաթուղու հնարավոր վերագործարկման մասին հայտարարեց Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին: Այդ ճանապարհի վերագործարկման դեպքում Հայաստանը Այրում-Սադախլո կցման միջոցով կկարողանա շարունակել երկաթուղային հաղորդակցությունը Փոթիից մինչև Կրասնոդար և հեռուն:
Երկաթուղու աբխազական հատվածը փակ է Հայաստանի ու Վարստանի համար 1992թ. օգոստոսի 14-ից, երբ պայթեցվեց Ինգուրի գետի վրայի կամուրջը, որը բաժանում է Վրաստանն Աբխազիայից:

16 Ноябрь 2012 - 09:05 AMT
Восстановление абхазского участка железной дороги напрашивалось и раньше, заявил первый заместитель министра иностранных дел России Андрей Денисов, сообщает Голос России.
«Ведь и в 90-е годы, и в нулевые годы, я имею в виду до обострения российско-грузинских отношений после событий 2008 года, эти проекты неоднократно обсуждались. И всем хорошо известно и понятно, насколько Армении был бы важен вот этот проект – проект восстановления железнодорожного сообщения. Ну, если обстоятельства позволят, мы, разумеется, будем рады возобновить этот проект. Российская сторона, во всяком случае, к этому готова и будет все делать для того, чтобы это получилось”, – сказал Андрей Денисов.
О возможности восстановления абхазского участка железной дороги заявил премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили. В случае восстановления сквозного участка абхазской железной дороги Армения посредством стыка Айрум-Садахло получит возможность продолжить железнодорожное сообщение от Поти до Краснодарского края и дальше.
Абхазский участок железной дороги, протянувшейся от остановочной платформы Псоу (абхазско-российская граница) до остановочной платформы Ингур (абхазско-грузинская граница) – 221 км, закрыт для Армении и Грузии с 14 августа 1992 года, после подрыва железнодорожного моста через реку Ингури, разделяющей Грузию и Абхазию.