«Սերգեյ Սմբատյանն իմ սերնդակիցն է, ուստի նրա հետ ավելի հեշտ է աշխատել»: Այդ մասին այսօր մամուլի ասուլիսում ասաց մենակատար դաշնակահար Յան Լիշեցկին (Կանադա), ով նոյեմբերի 17-ին ելույթ կունենա Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ: «Այն դիրիժորները, ում հետ համագործակցում եմ, սովորաբար տարեց են, և նրանց հետ լեզու գտնելը միշտ չէ, որ հեշտությամբ է ստացվում»,- նշեց նա` հավելելով, որ մեծ պատասխանատվություն է զգում Հայաստանում առաջին անգամ ելույթ ունենալու կապակցությամբ:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն իր հերթին պատմեց, որ համագործակցության առաջարկը Լիշեցկուն արել էր դեռևս անցյալ տարի:
Անդրադառնալով այն փաստին, որ այսուհետ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի բոլոր համերգների յուրաքանչյուր գնված տոմսի հասույթի 10%-ը նվիրաբերվելու է «Նվիրի'ր կյանք» բարեգործական հիմնադրամին, որն իր ամբողջ ներուժն ուղղում է քաղցկեղով և արյան հիվանդություններով տառապող հայ մանուկների փրկությանը` Սերգեյ Սմբատյանը ցանկություն հայտնեց, որպեսզի մյուս նվագախմբերը հետևեն այդ օրինակին և այդ կերպ բարեգործություն անեն:
Նշենք, որ 17-ամյա երաժիշտ Յան Լիշեցկին արդեն իսկ հասցրել է գրավել աշխարհի հեղինակավոր համերգասրահների հանդիսատեսին` ներկայանալով ավելի քան 100 համերգով այնպիսի նվագախմբերի հետ, ինչպիսիք են Փարիզի, BBC սիմֆոնիկ, Լայպցիգի սիմֆոնիկ, Տորոնտոյի սիմֆոնիկ, Մոնրեալի Մետրոպոլիտեն և այլ հանրահայտ նվագախմբերը:
Երիտասարդական նվագախմբի և հեղինակավոր Դոյչե գրամոֆոն (Deutsche Grammophon) ստուդիայի և Այ Էմ Ջի Արթիսթս (IMG Artists) երաժշտական գործակալության արտիստ, կանադացի դաշնակահար Յան Լիշեցկու կատարմամբ հանդիսատեսը կվայելի Ռոբերտ Շումանի Դաշնամուրային կոնցերտը և Դմիտրի Շոստակովիչի Թիվ 10 Սիմֆոնիան: Համերգի դիրիժորն է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:

“Сергей Смбатян – представитель моего поколения, поэтому с ним мне легче работать”, – сказал 16 ноября во время пресс-конференции в Ереване канадский сольный пианист Ян Лишецкий, который 17 ноября выступит вместе с Государственным молодежным оркестром Армении.
“Дирижеры, с которыми я сотрудничаю, обычно бывают старшего возраста, и не всегда удается найти с ними общий язык”, – отметил он, добавив, что в связи с выступлением в Армении чувствует большую ответственность.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян в свою очередь рассказал, что предложение о сотрудничестве Яном Лишецким было сделано еще в прошлом году.
Отметим, что 17-летний пианист уже успел завоевать симпатии слушателей на самых престижных концертных площадках мира, исполнив более 100 концертов вместе с самыми различными оркестрами, такими, как оркестр Парижа, симфонический оркестр BBC, симфонический оркестр Лейпцига, симфонический оркестр Торонто, Монреальский Метрополитен и другие.
Он начал заниматься музыкой с пяти лет в консерватории “Mount Royal University”. В 9 лет у него состоялся дебют в качестве пианиста в оркестре. Он является лауреатом многих престижных премий.
В исполнении Государственного молодежного оркестра Армении и артиста престижной студии звукозаписи “Deutsche Grammophon” и музыкального агентства “IMG Artists”, канадского пианиста Яна Лишецкого зритель услышит Фортепианный концерт Роберта Шумана и 10-ю Симфонию Дмитрия Шостаковича.
Дирижер концерта – художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян.