Հայաստանը հաշվի կառնի բոլոր ռիսկերը նոր ատոմային էներգաբլոկի շինարարության ժամանակ, այն կհամապատասխանի անվտանգության միջազգային չափանիշներին, հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ԱՊՀ, Բալթյան երկրների և Վրաստանի գլխավոր խմբագիրների ակումբի անդամների հետ հանդիպմանը:
«Ես նոր սերնդի ատոմակայանի կառուցման կողմնակից եմ, որի կառուցման ժամանակ հաշվի կառնվեն բոլոր ռիսկերը, այդ թվում նաև բնապահպանական: Վստահ եմ, որ մեր ատոմակայանը կհամապատասխանի լավագույն նմուշներին»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Ըստ նրա, ատոմային էներգետիկան ապագա ունի, անկախ որոշակի ռիսկերից:
«Վերջին իրադարձությունները Ճապոնիայում, Ֆուկուսիմայի վթարը հանգեցրին նրան, որ այսօր սևեռուն ուշադրություն է դարձվում ԱԷԿ աշխատանքի անվտանգության հարցերին: Սակայն, ես ծայրահեղությունների կողմնակից չեմ»,-ասել է Սարգսյանը: Նա նշել է, որ վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ քիմիական արդյունաբերության ռիսկերն ավելի մեծ են, քան ատոմային ոլորտում: «Սակայն, դա չի նշանակում, որ պետք է փակել բոլոր քիմիական ձեռնարկությունները»,-ասել է Սարգսյանը: Նա գտնում է, որ այդ խնդիրների լուծումը պետք է հավասարակշռված լինի և հաշվի առնի ինչպես անվտանգության, այնպես էլ հանրության պահանջները»,-հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:

Армения учтет все риски при строительстве нового атомного энергоблока, и он будет соответствовать международным стандартам безопасности, заявил накануне премьер-министр Армении Тигран Саркисян на встрече с членами Клуба главных редакторов стран СНГ, Балтии и Грузии.
«Я сторонник того, чтобы был построен атомный энергоблок нового поколения, при строительстве которого будут учтены все риски, в том числе и экологические. Уверен, что наша атомная станция будет соответствовать всем лучшим образцам», — сказал Саркисян. По его мнению, атомная энергетика имеет будущее, несмотря на наличие определенных рисков.
«Последние события в Японии, катастрофа с Фукусимой, привели к тому, что сегодня обращается пристальное внимание на вопросы безопасности работы АЭС. Но я не сторонник того, чтобы впадать в крайности», — сказал Саркисян. В этой связи он отметил, что статистика показывает, что в химической промышленности риски выше, чем в атомной. «Но это же не означает, что нужно закрыть все предприятия химической отрасли», — сказал Саркисян. Он считает, что решение этих вопросов должно быть сбалансированным и учитывать как безопасность, так и потребности общества, передает РИА Новости.