2012թ-ին Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը նվիրված կլինի հայկական առաջին օպերայի հեղինակ Տիգրան Չուխաջյանի 175-ամյակին, և կկրի «ՉուխաջյանՖեստ» անունը: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մամուլի ծառայությունը, փառատոնը կնվիրվի նաև Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության 80-ամյակին:
2010թ-ից ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո անց է կացվում հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը` կազմակերպված ՀՀ Մշակույթի նախարարության, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության միացյալ ուժերով:
Առաջին համերգը տեղի կունենա նոյեմբերի 21-ին և կշարունակվի մինչև դեկտեմբերի 19-ը: Փառատոնի ընթացքում տեղի կունենա 8 համերգ:

19 Ноябрь 2012 - 13:39 AMT
Как сообщают в пресс-службе Государственного молодежного оркестра Армении, фестиваль также будет посвящен 80-летию Союза композиторов и музыкантов Армении.
С 2010 года при поддержке президента РА Сержа Саргсяна проводится Фестиваль армянского композиторского искусства, организованный Министерством культуры РА, усилиями Государственного молодежного оркестра Армении и Союза композиторов и музыкантов РА.
Первый концерт состоится 21 ноября, фестиваль продлится до 19 декабря. В ходе фестиваля будет организовано 8 концертов.