ՖԻՖԱ-ն ու խաղացողների արհմիությունը (FIFPro) հրապարակել են 2012թ. խորհրդանշական հավաքականի դարպասապահի կոչման հավակնորդների ցուցակը:
Ցուցակում ընդգրկվել են, Ջանլուիջի Բուֆոնը (Իտալիա, «Յուվենտուս»), Պետր Չեխը (Չեխիա, «Չելսի»), Ջո Հարթը (Անգլիա, «Մանչեսթեր Սիթի»), Մանուել Նոյերը (Գերմանիա, «Բավարիա»), ինչպես նաև Իկեր Կասիլյասը (Իսպանիա, «Ռեալ» Մադրիդ), որը ճանաչվել է վերջին չորս տարվա լավագույն դարպասապահ:
Քվեարկությանը մասնակցում են 50 հազար պրոֆեսոինալ ֆուտբոլիստներ, որոնք խաղացողների արհմիության անդամ են ողջ աշխարհում:
Դարպասապահից բացի, խորհրդանշական հավաքականի կազմում կընտրվեն չորս պաշտպաններ, չորս կիսապաշտպան և երկու հարձակվող: 2012 թվականի «աշխարհի հավաքականի» կազմը կհրապարակվի Ցյուրիխում կայանալիք արարողության ժամանակ, որը տեղի կունենա 2013 թվականի հունվարի 7-ին:

The worldwide players’ union FIFPro and FIFA have announced the five goalkeepers shortlisted for the FIFA/FIFPro World XI 2012, part of the 55-player final shortlist to be revealed at a press conference in Sгo Paulo on November 29, 2012, FIFA official website reported.
This year, all of the individual position shortlists, including today’s goalkeeper shortlist, will be announced in the two weeks leading up to the announcement of the final, complete shortlist. The shortlists for the defenders, midfielders and forwards will be announced and published on FIFA.com on 22, 26 and 29 November respectively.
Gianluigi Buffon (Italy, Juventus); Iker Casillas (Spain, Real Madrid); Petr Cech (Czech Republic, Chelsea); Joe Hart (England, Manchester City); Manuel Neuer (Germany, Bayern Munich) have been included in the list.
The 50,000 professional footballers belonging to the players’ unions across the world that form FIFPro received voting forms to nominate their peers in a secret ballot for inclusion in their World XI – choosing the best goalkeeper, four defenders, three midfielders and three forwards of 2012.
The final FIFA/FIFPro World XI will be announced at the FIFA Ballon d’Or Gala at the Zurich Kongresshaus on January 7, 2013.