Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը նշում է իր գործունեության 5-ամյա տարեդարձը: Ինչպես հաղորդել է լրագրողների հետ զրույցում միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը, այսօրվա դրությամբ միության անդամներ են ավելի քան 10 000 ձեռնարկատերեր, կառույցում միավորված են նաև ոլորտային ասոցիացիաներ:
Ինչպես նշել է կառույցի ղեկավարը, միության գերակայությունների շարքում են սոցիալական գործընկերությունը, զբաղվածությունը, այդ թվում` երիտասարդության շարքում, արտահանման, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության խթանումը, ինչպես նաև կանանց շարքում ձեռնարկատիրության խթանումը, մարզերում ձեռնարկատիրության զարգացումը, երկրում գործարար միջավայրի հետևողական բարելավումը և այլն:
Մակարյանը նաև կարևորել է միջազգային համագործակցությունը, քանի որ անցած տարվանից ՀԳՀՄ-ը Գործատուների միջազգային կազմակերպության անդամ է, որի մեջ մտնում են 158 երկրների ներկայացուցիչներ: «Մեզ հասանելի է հսկայական տեղեկատվական բազա արտաքին շուկաներ դուրս գալու համար»,- ասել է նա:
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը (ՀԳՀՄ) (www.employers.am) հիմնվել է 2007-ի նոյեմբերի 15-ին՝ ելնելով երկրի սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրներով և իրավական դաշտի վիճակով պայմանավորված անհրաժեշտությունից։ Միությունը հիմնվել է ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքի և «Գործատուների միությունների մասին» օրենքի (ընդունվել է 2007-ի փետրվարին) պահանջներին համապատասխան։
ՀԳՀՄ-ն ինքնաֆինանսավորվող, ինքնակառավարվող, շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որը, ՀՀ օրենսդրության համաձայն, որպես իրավաբանական անձ գրանցվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության պետական գրանցամատյանում: ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքի և «Գործատուների միությունների մասին» օրենքի համաձայն, գործատուները և աշխատողներն իրենց հարաբերությունները կարգավորում են սոցիալական գործընկերության միջոցով, որը և ապահովում է գործատուների և աշխատողների միջև փոխհարաբերությունները և պաշտպանում փոխհամաձայնությունը աշխատանքային ոլորտում։

21 Ноябрь 2012 - 08:39 AMT
Республиканский союз работодателей Армении отмечает 5-летний юбилей своей деятельности. Как сообщил в беседе председатель Союза Гагик Макарян, членами союза на сегодняшний день являются боле 10 000 предпринимателей, к структуре также присоединяются отраслевые ассоциации.
Как отметил глава структуры, среди приоритетов Союза – социальное партнерство, занятость, в том числе и среди молодежи, стимулирование экспорта, малого и среднего бизнеса, а также стимулирование предпринимательства среди женщин, развитие предпринимательства в областях, последовательное улучшение бизнес-среды в стране и иное.
Гагик Макарян также придал важное значение международному сотрудничеству, поскольку с прошлого года Республиканский союз работодателей Армении является членом Международной организации работодателей, куда входят представители из 158 стран мира. «Нам доступна огромная информационная база для выхода на внешние рынки», – подчеркнул он.
Республиканский Союз работодателей Армении (РСРА) был основан 15 ноября 2007 года, исходя из необходимости, обусловленной социально-экономическими задачами страны и состояния правового поля. Союз был основан в соответствии с требованиями “Трудового кодекса” РА и Закона РА “О Союзах работодателей” (принят в феврале 2007г.). РСРА самофинансируемая, самоуправляемая, не преследующая извлечение прибыли организация, которая, согласно законодательству РА, была зарегистрирована в государственном реестре Министерства юстиции РА как юридическое лицо.
Согласно “Трудовому кодексу” РА и Закону РА “О Союзах работодателей”, работодатели и работники регулируют свои отношения посредством социального партнерства, что и обеспечивает взаимоотношения между работниками и работодателями, а также защищает взаимосогласие в сфере труда.