Էշլի Ջիլ Ուեբը, ով մեղադրվում է 2012-ի Օլիմպիադայում 100-մետր մրցավազքի եզրափակիչ մրցման ժամանակ մեկնարկից մի քանի վայրկյան առաջ տրիբունայից պլաստիկ շիշ նետելու մեջ, հունվարի 3-ին կկանգնի լոնդոնյան դատարանի առաջ, հաղորդում է ԱՊ-ը:
Որոշիչ մրցավազքի մեկնարկից առաջ Ջիլ Ուեբը շիշը նետել է մարզիկների ուղղությամբ, որոնց շարքում գտնվել է Ուսեյն Բոլտը:
Էշլի Ջիլ Ուեբը դատարանում հայտարարել է, որ իրեն մեղավոր չի համարում սպառնալիքներ օգտագործելու և անկարգություն առաջացնելու մտադրության մեջ: Նա ազատ է արձակվել գրավի դիմաց:
Մրցավազքից հետո նրա հաղթող Բոլտն ասել է, որ այդ միջադեպի մասին ոչինչ չի իմացել: Ամերիկացի Ջասթին Գետլինը, ով զբաղեցրել է երրորդ տեղը, նշել է, որ դա մի քիչ շեղել է իրեն:

22 Ноябрь 2012 - 06:42 AMT
Эшли Джилл-Уэбб, который обвиняется в том, что бросил пластиковую бутылку с трибун за считанные секунды до старта мужского финального забега на стометровке Олимпиады-2012, предстает перед лондонским судом 3 января, сообщает АП.
Перед стартом решающего забега Джилл-Уэбб бросил бутылку в направлении атлетов, среди которых находился и Усэйн Болт. До вмешательства стюардов стадиона разобраться с нарушителем порядка попыталась бронзовый призер Олимпиады-2012 голландская дзюдоистка Эдит Бош, которая толкнула его в спину.
Джилл-Уэбб заявил в суде, что он не считает себя виновным в использовании словесных угроз и в действиях с намерением вызвать беспорядки. 34-летний уроженец Лидса был отпущен под залог.
После забега его победитель Болт сказал, что ничего не знал об этом происшествии. Американец Джастин Гэтлин, занявший в финале третье место, подчеркнул, что это немного сбило его с настроя.