Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությանը ենթակա ոլորտներից հարկային վճարումները 2012-ի առաջին 10 ամիսների արդյունքներով կազմել են 199 մլրդ դրամ 2011-ի նույն շրջանի 173 մլրդ դրամ ցուցանիշի փոխարեն` ապահովելով 15 տոկոս աճ: Այդ մասին նոյեմբերի 22-ին կառավարության նիստում վարչապետի հանձնարարությամբ հաշվետվություն ներկայացնելու ժամանակ հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Միաժամանակ, նրա խոսքով, հաշվետու շրջանում պարտադիր սոցիալական վճարումների ուղղությամբ ստացվել է 44,5 մլրդ դրամ, ինչը 5,7 տոկոսով ավելի է 2011-ի նույն շրջանից:
Ինչպես հաղորդել է նախարարը, առանձնացվել են չորս հիմնական ուղղություններ` արդյունաբերություն, վերամշակվող արդյունաբերություն, մեծածախ և մանրածախ առևտուր, ՏՏ և զբոսաշրջություն: Այսպես, առաջին 10 ամիսների տվյալներով տնտեսության զարգացումն արձանագրել է դրական դինամիկա` տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 7,2 տոկոս, այդ թվում նշված ոլորտներին հաշվին. 10 տոկոս աճ` արդյունաբերության ոլորտում, 8,5 տոկոս աճ` զբոսաշրջության, 11 տոկոս` ծառայությունների ոլորտում, իսկ արտահանման և ներկրման հարաբերակցությունը կազմել է 1-ը 3-ին, ինչը դրական արդյունք է:
Ամփոփելով վերամշակվող արդյունաբերության աշխատանքի արդյունքները` Դավթյանը հաղորդել է, որ հաշվետու շրջանում այս ոլորտում հարկային վճարումները կազմել են շուրջ 70 մլրդ դրամ, ինչը 2011-ի նույն շրջանից ավելի է 21 տոկոսով, պարտադիր սոցիալական վճարումների ուղղությամբ աճը կազմել է 4,1 տոկոս` մինչև 16,6 մլրդ դրամ:
Մեծածախ և մանրածախ առևտրի ոլորտում 2012-ի 10 ամիսների ընթացքում հարկային վճարումները կազմել են 122 մլրդ դրամ 2011-ի նույն շրջանի 110 մլրդ դրամի փոխարեն, աճը` 10,9 տոկոս: Միաժամանակ նշված շրջանում պարտադիր սոցիալական վճարումները կազմել են 25,5 մլրդ դրամ 2011-ի նույն շրջանի 24,1 մլրդ դրամի փոխարեն:
ՏՏ ոլորտում 2012-ի առաջին 10 ամիսների ընթացքում հարկային վճարումները կազմել են 5,5 մլրդ դրամ 2011-ի նույն շրջանի 4,2 մլրդ դրամի փոխարեն, աճը` 31 տոկոսը: Միաժամանակ, պարտադիր սոցիալական վճարումները նշված շրջանում կազմել են 2 մլրդ դրամ 2011-ի նույն շրջանի 1,6 մլրդ դրամի փոխարեն` ապահովելով 20 տոկոս աճ:
Հաշվետու շրջանում զբոսաշրջությունն ապահովել է հարկային վճարումների աճ 1,4 մլրդ դրամի մակարդակում անցած տարվա 1 մլրդ դրամի փոխարեն, աճը` 37 տոկոս: Միաժամանակ, պարտադիր սոցիալական վճարումները նշված շրջանում կազմել են 440 մլն դրամ 2011-ի 10 ամիսների 400 մլն դրամի փոխարեն` ապահովելով 9,5 տոկոս աճ:
Ինչ վերաբերվում է աշխատատեղերին, ապա նրա խոսքով, դրանց թիվը 2012-ին ավելացել է 7000-ով` կազմելով 247 000, բացառությամբ շինարարության և գյուղատնտեսության ոլորտների:

22 Ноябрь 2012 - 08:10 AMT
Глава Минэкономики Армении отчитался перед премьером о налоговых поступлениях и соцвыплатах подотчетных сфер
Налоговые поступления из сфер, находящихся в ведении Министерства экономики Армении по итогам первых 10 месяцев 2012 года составили 199 млрд драмов против показателя в 173 млрд драмов за аналогичный период 2011 года, обеспечив рост в 15 процентов. Об этом, представляя отчет на заседании правительства 22 ноября по поручения премьера, сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян. При этом, по его словам, по линии обязательных соцвыплат за отчетный период поступило 44,5 млрд драмов, что на 5,7 процентов больше аналогичного периода 2011 года.
Как сообщил глава Министерства, было выделено 4 основных направления – промышленность, перерабатывающая промышленность, оптовая и розничная торговля, ИТ и сфера туризма. Так, по итогам первых 10 месяцев развитие экономики фиксирует положительную динамику – показатель экономической активности составил 7,2 процента, в том числе и за счет указанных сфер: 10-процентный рост в сфере промышленности, 8,5-процентный рост в сфере туризма, сфера услуг – 11-процентный рост, а соотношение экспорта и импорта составляет 1 к 3, что является положительным результатом.
Подведя итоги работы перерабатывающей промышленности, Тигран Давтян сообщил, что за отчетный период налоговые поступления в этой сфере составили порядка 70 млрд драмов, что больше аналогичного периода 2011 года на 21 процент, по линии же обязательных соцвыплат рост составил 4,1 процентов – до 16,6 млрд драмов.
В сфере оптовой и розничной торговли за 10 месяцев 2012 года налоговые поступления составили 122 млрд драмов против 110 млрд драмов за аналогичный период 2011 года – рост 10,9 процентов. При этом обязательные соцвыплаты за указанный период составили 25, 5 млрд драмов против 24,1 млрд драмов за 10 месяцев 2011 года.
В сфере ИТ за первые 10 месяцев 2012 года налоговые поступления составили 5,5 млрд драмов против 4,2 млрд драмов за аналогичный период 2011 года – рост 31 процент. При этом обязательные соцвыплаты за указанный период составили 2 млрд драмов против 1,6 млрд драмов за 10 месяцев 2011 года, обеспечив опережающий рост в 20 процентов.
Туризм за отчетный период обеспечил рост налоговых поступлений на уровне 1,4 млрд драмов против 1 млрд драмов за прошлый год – рост 37 процентов. При этом обязательные соцвыплаты за указанный период составили 440 млн драмов против 400 млн драмов за 10 месяцев 2011 года, обеспечив рост в 9,5 процентов.
Что же касается рабочих мест, то по его словам, их число в 2012 году увеличилось на 7 000 человек, составив 247 000, за исключением сферы строительства и сельского хозяйства.