Լեհաստանը 2013 թ-ին ևս չի մասնակցի «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթին, այս մասին հայտնում է escxtra-ն, հղում տալով Wirtualne Media-ին: Բացի այդ՝ լեհական հեռուստաընկերությունը չի հեռարձակելու մրցութային որևէ համերգ:
Polsat TV-ն հայտարարել է, որ մրցույթն ավելի շատ կենտրոնացված է շոուի, այլ ոչ թե երաժշտության վրա, և այնտեղ կա հարևանների օգտին քվեարկելու սովորություն: «Եվրատեսիլ» մրցույթը նաև լավագույն հնարավորությունն է ներկայացնել լեհ երգիչներին արտերկրում, սակայն, նրանք երբեք այդ հաջողությունը չեն ունեցել:
Լեհաստանը մրցույթին մասնակցում է 1994 թ-ից, և այդ նույն տարում զբաղեցրել է 2-րդ հորիզոնականը: Դրանից հետո, սակայն, Լեհաստանի լավագույն արդյունքը եղել է 2003 թ-ին` 7-րդ հորիզոնական: Հիշեցնենք, որ Լեհաստանն այս տարի հրաժարվեց մասնակցել մրցույթին, պատճառաբանելով, որ կենտրոնացած է Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնության վրա:
«Եվրատեսիլ 2013» երգի մրցույթը տեղի կունենա Շվեդիայի Մալմյո քաղաքում՝ մայիսի 14-18-ը: Շվեդիան կընդունի մրցույթն արդեն 5-րդ անգամ, երկրին վերջին հաղթանակը բերել է երգչուհի Լորինը:

22 Ноябрь 2012 - 13:10 AMT
В 2013 году Польша также не примет участия в конкурсе песни “Евровидение”. Об этом, со ссылкой на Wirtualne Media, сообщает escxtra. Кроме того, польское телевидение не будет транслировать ни один из концертов конкурса.
Телекомпания “Polsat TV” заявила, что конкурс больше концентрируется на шоу, а не на музыкальной части, к тому же в конкурсе сложилась традиция голосовать за соседей. “Евровидение” является хорошей возможностью представить польского исполнителя за рубежом, однако они пока ни разу не добивались в нем успеха.
Польша в конкурсе участвует с 1994 года, в то время она заняла второе место. После этого максимальным результатом страны было 7-ое место в 2003 году. Напомним, что в этом году Польша не приняла участия в конкурсе песни “Евровидение”, объяснив это тем, что она должна сконцентрировать свое внимание на чемпионате Европы по футболу.
“Евровидение 2013” станет 58-м по счету конкурсом песни, который пройдёт в шведском городе Мальме. Швеция стала страной-победительницей конкурса “Евровидение 2012”, проводившемся в Баку. Тогда победила песня “Euphoria” в исполнении певицы Лорин.