22 Նոյեմբեր 2012 - 13:39 AMT
Կառավարությունը նոյեմբերի 22-ի նիստում հավանություն է տվել օրենսդրական փաթեթին, որով մի շարք փոփոխություններ են նախատեսվում հարկային օրենսդրության մեջ: Այս նախաձեռնությունը բխում է ՀԲ Doing Business զեկույցում Հայաստանի դիրքերը բարելավելու անհրաժեշտությունից հարկային ու մաքսային վարչարարության գծով:
Ինչպես կառավարությունում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, փոփոխություններով, մասնավորապես, նախատեսվում է հարկը ՓՄՁ-ներից գանձել ըստ շրջանառության, պարզեցնել հաշվետվության ներկայացման գործընթացները: «Փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությունը կազատվի ավելացված հարկի արժեքից, եկամտահարկից, ինչպես նաև կազատվի շուրջ 12 տեսակի հաշվետվություններից»,-ասել է նա:
Նախարարը նշել է, որ շրջանառության հարկի հաստիքը առևտրի համար 3,5 տոկոս է, նոտարական գործունեության համար՝ 20 տոկոս:
Միաժամանակ, Վաչե Գաբրիելյանը նշել է, որ օրենսդրական փաթեթը, որով փոփոխություններ են նախատեսվում հարկային օրենսդրության մեջ, մի շարք խստացումներ են նախատեսում, դա «չեզոքացնող ազդեցություն կունենա պետբյուջեի վրա»: Այդպես, ըստ նրա, կխստացվի տուգանքը առանց փաստաթղթերի ապրանքի առաքման համար: Կավելացվի այն ապրանքների ցանկը, որոնք ենթակա են ակցիզային հարկադրման, մասնավորապես կներառվեն քսայուղերը, պարտադիր կլինի մակնշումը գարեջրի, մրգային հյութերի, հանքային ու գազավորված ըմպելիքների փաթեթավորման վրա:

22 Ноябрь 2012 - 13:13 AMT
Правительство Армении на заседании 22 ноября одобрило законодательный пакет, предусматривающий ряд изменений в налоговом законодательстве. Данные инициативы исходят из необходимости по улучшению позиций Армении в докладе Всемирного банка Doing Business по улучшению налогового и таможенного администрирования.
Как сообщил на брифинге в правительстве Армении Ваче Габриелян, в рамках внесенных изменений, в частности, внедрения налога с оборота, для представителей малого и среднего бизнеса упрощаются процедуры представления отчетностей. «Малый и средний бизнес будет освобожден от налога на добавочную стоимость и налога на прибыль, а также не будет представлять порядка 12 отчетов», – сказал он.
Главный финансист страны добавил, что ставка налога на оборот для сферы торговли составит 3,5%, для нотариальной деятельности – 20%.
Одновременно Ваче Габриелян подчеркнул, что законодательный пакет, предусматривающий ряд изменений в налоговом законодательстве, предусматривает и ряд ужесточений, однако он будет носить «нейтрализующее влияние на госбюджет страны». Так, по его словам, будут ужесточены штрафы за доставку товаров без документации. Будет увеличен список товаров, подлежащих акцизному налогообложению, в частности, в него включены смазочные масла, вводится требование об обязательном наличии маркировки на упаковках пива, фруктовых соков, минеральной и газированной воды.