23 Նոյեմբեր 2012 - 08:17 AMT
Innovative Greenhouse կազմակերպությունը, որը նորարարական ծրագրեր է առաջարկել Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացման համար, շահել է Smart Solution of Smart Countries մրցույթում և հնարավորություն ստացել մասնակցել DigiteTec Business Forum 2012 միջազգային համաժողովին:
Ինչպես հաղորդել է կազմակերպության տնօրեն Գոռ Ռուստամյանը, երիտասարդ մասնագետների նախաձեռնող խումբն առաջին անգամ առաջարկել է օգտագործել էներգիան, որը ստացվում է գազալցակայանների աշխատանքի արդյունքում լրացուցիչ էներգիա ստանալու համար: Մասնավորապես, խոսքը գնում է ջերմոցային տնտեսության մեջ էներգիան կիրառելու մասին:
Հաշվարկները կատարվել են 1000 քմ վրա, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ ջերմոցային տնտեսությունը կարող է տնտեսել ծախսվող էներգիայի մինչև 50-60 տոկոսը: Կազմակերպության կողմից առաջարկված նորարարական տեխնոլոգիաները թույլ կտան գազալցակայանների կողմից վերամշակվող էներգիան հասցնել ջերմոցներ, որոնք գտնվում են 100 մետր տարածության վրա:

Организация Innovative Greenhouse, которая предложила инновационные программы для развития сельского хозяйства Армении, выиграла конкурс Smart Solution of Smart Countries и получила возможность принять участие в международном форуме DigiteTec Business Forum 2012.
Как сообщил директор организации Гор Рустамян, инициативная группа молодых специалистов впервые предложила использовать энергию, вырабатываемую в результате работы газозаправочных станций для получения дополнительной энергии. В частности, речь идет об использовании этой энергии в тепличном хозяйстве.
Расчеты были проведены на 1000 квадратных метров, в результате чего стало очевидно, что тепличное хозяйство сможет сэкономить до 50-60 процентов расходуемой энергии. Предложенные организацией инновационные технологические решения позволят транспортировать вырабатываемую газозаправочными станциями до теплицы, расположенной на расстоянии в 100 метров.