Նոյեմբերի 23-ին «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ն ամփոփել է 2012-ի առաջին 9 ամիսների իր գործունեության արդյունքները:
2012-ի 9 ամիսների տվյալներով «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի» մաքուր շահույթը կազմել է 2,5 մլրդ դրամ, իսկ մինչև տարեվերջ բանկը մտադիր է հասնել 4,5 մլրդ դրամ մակարդակի»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի» գլխավոր տնօրեն Յուրի Գուսևը: Հիմնական գործունեությունից եկամուտը կազմել է 12,2 մլն դրամ` 2011-ի նույն շրջանի համեմատ ավելանալով 21,5 տոկոսով: Կապիտալի շահութաբերության գործակիցը (ROE) և ակտիվների (ROA) կազմել են համապատասխանաբար 11,6 և 1,8 տոկոս:
Բանկիրն ուշադրություն է դարձրել ընդհանուր վարկային պորտֆելի աճին, որտեղ արձանագրվել է փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ֆինանսավորման զգալի աճ` 12 մլրդ դրամ: Ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերի պորտֆելը 2011-ի երրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 36,8 տոկոսով` կազմելով 60,9 մլրդ դրամ: Կորպորատիվ բիզնեսի հաճախորդների վարկային պորտֆելն աճել է 21,5 տոկոսով և կազմել 86,8 մլրդ դրամ:
Հաճախորդներիդ ներգրաված միջոցների ծավալը կազմել է 105,144 մլրդ դրամ, հաշվետու շրջանում բանկի ծառայություններից օգտվել են 337 հազար ֆիզիկական և 5 հազար իրավանաբական անձինք:
Իր հերթին ՎՏԲ24-ի միջազգային բիզնեսի կառավարման պետ, փոխնախագահ Վսեվոլոդ Սմակովը հավելել է, որ «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի» հաջողակ գործունեությունը ՎՏԲ խմբի ռազմավարությունում թույլ կտա նրան ամրապնդել իր դիրքերը, հատկապես մանրածախ հատվածում: «Շատ ցուցանիշներով բանկը շուկայի առաջատարն է, և այդ դրական դինամիկան արտացոլվում է բանկի ֆինանսական ցուցանիշներում»,- ասել է նա:
Խոսելով բանկի պլանների մասին` բանկիրներն առանձնացել են ՓՄՁ վարկավորումը, ինչպես նաև միկովարկավորման հատված մտնելու մտադրությունը, դիստանցիոն ծառայությունների ներմուծումը և ընդլայնումը, ինտերնետ բանկինգի զարգացումը, գերակայությունների շարքում` առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունները, մասնավորապես, ֆակտորինգը:

23 Ноябрь 2012 - 09:41 AMT
23 ноября ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” подвел итоги своей деятельности за первые 9 месяцев 2012 года. “Чистая прибыль “Банка ВТБ (Армения)” по итогам 9 месяцев 2012 года составила 2,5 млрд драмов, а до конца года банк намерен выйти на уровень в 4,5 млрд драмов”, – сказал на пресс-конференции в Ереване генеральный директор ЗАО “Банка ВТБ (Армения)” Юрий Гусев.
Доход от основной деятельности достиг 12,2 млн драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2011 года на 21,5 %. Коэффициент рентабельности капитала (ROE) и активов (ROA) составили 11,6% 1,8% соответственно.
Банкир обратил внимание на рост общего кредитного портфеля, где отмечен значительный рост финансирования малого и среднего бизнеса – 12 млрд. драмов. Портфель кредитов, выданных физлицам, по сравнению с третьим кварталом 2011 года увеличился на 36,8%, составив 60,9 млрд драмов. Кредитный портфель клиентов корпоративного бизнеса вырос на 21,5% и составил 86,8 млрд драмов.
Объем средств, привлеченных от клиентов, составил 105,144 млрд драмов, за отчетный период услугами банка воспользовалось 337 тыс физлиц и 5 тыс юрлиц.
В свою очередь вице-президент, начальник управления международного бизнеса ВТБ24 Всеволод Смаков добавил, что успешная деятельность “Банка ВТБ (Армения)” в стратегии Группы ВТБ позволяет ему укреплять свои позиции, особенно в розничном сегменте. “По многим показателям банк вышел в лидеры рынка, и эта позитивная динамика отражается на финансовых показателях банка”, – подчеркнул он.
Говоря о планах банка на перспективу, банкиры выделили кредитование МСБ, а также намерение зайти в сегмент микрокредитования, внедрение и расширение дистанционных услуг и развитие Интернет-банкинг, среди приоритетов – и услуги финансирования торговли, в частности факторинг.