Նոյեմբերի 23-ին Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կովկասի, Մոլդովայի և Բելառուսի տարածաշրջանային տնօրեն Պոլ Անրի Ֆորեստիերը ստորագրեցին «Հայաստանի հյուսիսային սահմանային անցակետեր» 10.3 մլն եվրո արժողությամբ վարկային համաձայնագիր, որը կուղղվի Բագրատաշենի սահմանային հսկողության անցակետի տարածքում նոր կամրջի կառուցման ֆինանսավորմանը:
Համաձայնագիրը կնքվել է «Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի «Բագրատաշեն», «Բավրա» և «Գոգավան» անցման կետերի արդիականացում» ծրագրի շրջանակում, որը նպատակ ունի արդիականացնել նշված սահմանային անցակետերը` համապատասխանեցնելով սահմանների համալիր կառավարման միջազգային չափանիշներին: Ծրագրով մասնավորապես նախատեսվում է հիմնել պետական սահմանի անցման կետերի գերժամանակակից ենթակառուցվածքներ` գործարար աշխարհի և առևտրի համար նպաստավոր պայմանների ապահովման և սահմանը հատող անձանց և ապրանքների օրինական շարժը հեշտացնելու համար: Այդ թվում՝ Բագրատաշեն, Բավրա և Գոգավան պետական սահմանի անցման կետերում բարելավել սահմանային անվտանգությունը, հեշտացնել Հայաստանի և Վրաստանի միջև ու այնուհետ դեպի ԵՄ երկրներ շարժվող անձանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների օրինական շարժը, զարգացնել սահմանների կառավարման ոլորտի պատասխանատու մարմինների կարողությունները:
Վարկը տրամադրվում է 15 տարի մարման ժամկետով, որից 3-ը` արտոնյալ, տարեկան 6-ամսյա EURIBOR+ 1% սպրեդ տոկոսադրույքով, հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասրակայնության հետ կապերի բաժինը:

23 Ноябрь 2012 - 11:26 AMT
23 ноября министр финансов Армении Ваче Габриелян и региональный директор Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) по региону Кавказа, Молдовы и Беларуси Пол-Анри Форестьер (Paul-Henri Forestier) подписали в Ереване кредитное соглашение по программе модернизации Северного коридора стоимостью в 10,3 млн. евро.
Как отмечается в сообщении пресс-службы министерства, EBRD профинансирует строительство нового моста на главном пограничном пропускном пункте между Арменией и Грузией в Баграташене.
Кредитные средства предоставляются Армении сроком на 15 лет, с 3-летним льготным периодом, с годовой 6-месячной ставкой спред EURIBOR+ 1%.
Программа обновления Северного коридора включает модернизацию существующих инфраструктур с целью обеспечения их соответствия международным критериям, а также предусматривает строительство новых построек в трех пунктах пограничного контроля.
Усовершенствованные пограничные пропускные пункты будут снабжены соответствующим оборудованием для обслуживания транспортных средств и пассажиров, и иметь более эффективные и дополнительные мощности. Кроме того, они будут выступать в качестве многопутевых дорожных пропускных пунктов для международных грузо – и пассажироперевозок.
Баграташен, находящийся на расстоянии 200 км от Еревана, является основным сухопутным транспортным коридором, связывающим Армению с внешним миром по территории Грузии.