23 Նոյեմբեր 2012 - 12:21 AMT
Հայաստանը մասնակցել է նախորդ շաբաթ Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբի Առևտրավարկային վարչության նախաձեռնությամբ Միացյալ Արաբական Էմիրությունների Դուբայ քաղաքում կայացած համաշխարհային «Միջազգային փոխանակում» համաժողովին:
Դուբայ ժամանած առաջատար ընկերությունների թվում հայկական «ԲԱՐՍԻՍ» ընկերությունը մասնակցել է աշխարհի ամենաարագ զարգացող տնտեսություններից մեկի հետ նոր բիզնես կապեր ստեղծելուն, լավագույն բիզնես փորձի փոխանակմանը, ինչպես նաև ապագա գլոբալ տնտեսական զարգացումներին և հնարավորություններին նվիրված քառօրյա քննարկումներին: Համաժողովը, մասնավորապես, կենտրոնացել էր «Էմիրությունների դիվերսիֆիկացված տնտեսության», նավթագազային ոլորտում ծառայություններին, շինարարության և ենթակառուցվածքներին, և սպառողական ապրանքների ոլորտներին վերաբերող հարցերին:
«ԲԱՐՍԻՍ» ընկերությունը (կոսմետիկայի և օծանելիքի ներմուծում) ընտրվել է Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբի Մայրցամաքային Եվրոպայի առևտրավարկային վարչության կողմից` որպես արագ աճող և Միացյալ Արաբական Էմիրությունների հետ առևտուրը ընդլայնելու զգալի ներուժ ունեցող ընկերություն:
«Էմիրությունները ունի յուրահատուկ տնտեսություն, որն իր մեջ ներառում է նավթի արդյունահանումը և արտահանմանը միտված բաց տնտեսությունը: Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը ընձեռում է այս բացառիկ հնարավորությունը իր հաճախորդներին` խթանելով Հայաստանի ընկերություններին դուրս գալ տեղական շուկայի սահմաններից և իրենց երկարաժամկետ ծրագրերում հիմնվել միջազգային առևտրի միտումների և հնարավորությունների վրա», – այս առթիվ նշեց «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» Առևտրավարկային դեպարտամենտի ղեկավար Արամ Փինաջյանը, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:
Այս տարվա առաջն կիսամյակի արդյունքներով Առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունների ընթացիկ մնացորդը կազմել է 10 միլիարդ ՀՀ դրամ` 2011 թվականի դեկտեմբերի 31-ի համեմատ աճելով 27 տոկոսով: Բանկին բաժին է ընկնում առևտրի ֆինանսավորման շուկայի 38 տոկոսը: Առևտրի ոլորտին տրամադրված վարկերի ծավալը 2012 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է 42 միլիարդ ՀՀ դրամ:

Armenia participated in Dubai-hosted International Exchange conference, organized by HSBC Commercial Banking.
HSBC Bank Armenia customer BARSIS LLC was among leading international businesses to arrive in Dubai to discuss the possibilities of establishing new trade connections with one of the world’s fastest growing markets, to share best business practice and exchange opinions on global economic developments and opportunities.
The HSBC International Exchange event focused on UAE’s diversified economy, oil and gas services, construction and infrastructure, consumer goods and retail sectors.
BARSIS LLC (cosmetics and perfumes importer) has been chosen by HSBC Commercial Banking in Europe as a fast growing company well-placed to expand in United Arab Emirates.
“UAE has unique economy that combines both enormous wealth and major oil production with dynamism of an open export oriented economy. HSBC Armenia is very pleased to provide this unique opportunity to its customers, enabling Armenian businesses go beyond the boundaries of their domestic market and capitalize on the tendencies and opportunities that international trade can deliver,” HSBC Bank Armenia Head of Commercial Banking Aram Pinajyan said.
In 2012 two Armenian companies Manana Grain and LIA K participated at HSBC’s International Exchange Events in Sao Paolo and Shanghai respectively.
The outstanding balance of Trade Finance products volumes totalled AMD 10 billion during January-June 2012, a 27 percent increase compared to 31 December 2011, comprising 38 percent of the trade finance market share. Lending to the trade sector totalled AMD 42 billion as of 30 June 2012.
For the forth year in a row HSBC was recognized as “The Best Global Trade Finance Bank” in 2011 by Global Trade Review (GTR) magazine. In GTR’s annual “Leaders in Trade 2011” readers’ poll HSBC also won the “Best Global Export Finance Bank” award, thus becoming the first bank to win both awards in one year, HSBC Armenia press service reported.