Դեկտեմբերի 1-10-ը գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը մասնակցելու է London Chess Classic մրցաշարին: Առաջին տուրում հայ շախմատիստը սպիտակ խաղաքարերով մրցելու է Հիկարու Նակամուրայի (ԱՄՆ) հետ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե ինչ կասի իր առաջին տուրի պայքարի մասին, Արոնյանը պատասխանել է հետևյալը. «Հիկարուի հետ մենք բազմաթիվ անգամներ ենք հանդիպել: Մեր վերջին պարտիայում ինձ հաջողվել է հաղթանակ տանել, իսկ մինչ այդ պարտվողի դերում ես էի եղել: Այս անգամ ևս կփորձեմ կիրառել նույն մարտավարությունը, որն ինձ հաղթանակ է բերել: Լավ մեկնարկը շատ կարևոր է, այդ պատճառով էլ կփորձեմ հաղթել»:
ՖԻԴԵ-ի վարկածով աշխարհի 2-րդ ուժեղագույն շախմատիստի խոսքով, իր հիմնական մրցակիցը Մագնուս Կարսլենն է: Արոնյանը գտնում է, որ իրենց բոլոր հանդիպումներն էլ միշտ մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում:
« London Chess Classic-ին միշտ ուժեղ շախմատիստներ են մասնակցում, այս տարի այն հետաքրքիր է նրանով, որ առաջին անգամ մասնակցելու է կին շախմատիստուհի Յուդիտ Պոլգարը: Մրցաշարին ես մեկ ամիս պատրաստվել եմ Հայաստանում, և, ինչպես միշտ, կպայքարեմ մրցանակային տեղի համար»,- նշեց շախմատիստը:

24 Ноябрь 2012 - 09:47 AMT
С 1 по 10 декабря армянский гроссмейстер Левон Аронян примет участие в шахматном турнире “London Chess Classic”. В первом туре шахматист, играя белыми фигурами, встретится с Хикару Накамурой (США).
На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, что он может сказать о борьбе в первом туре, Аронян ответил: “ Мы с Хикару встречались много раз. В нашей последней партии мне удалось одержать победу, а до этого я всегда оказывался в роли побежденного. На этот раз я снова попытаюсь применить ту же победоносную тактику. Хороший старт всегда важен, поэтому я постараюсь выиграть”.
По словам шахматиста, занимающего вторую позицию в рейтинге ФИДЕ, его основным соперником в турнире “London Chess Classic” будет Магнус Карлсен. Аронян считает, что все их встречи представляют собой большой интерес. “В турнире “London Chess Classic” принимают участие сильнейшие шахматисты, в этом году он интересен тем, то в нем впервые примет участие женщина-шахматист Юдит Полгар. В Армении я месяц готовился к турниру, и, как всегда, буду бороться за призовые места”, – отметил Левон Аронян.