Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը խոստովանեց, որ 2009 թվականի պատանիների աշխարհի առաջնության բարձր մակարդակով անցկացնելն է հնարավորություն տվել, որպեսզի այս տարի Երևանը ընդունի արդեն երիտասարդների աշխարհի առաջնություն:
«Այս տարվա առաջնությունը պետք է անցներ Թաիլանդում, սակայն նրանք հրաժարվեցին: Մենք դիմեցինք ԱԻԲԱ և ստացանք այս խոշորագույն մրցաշարն անցկացնելու իրավունք: Սա շատ կարևոր է մեր երկրի և բռնցքամարտի զարգացման համար»,- ընդգծեց Գաբրիելյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանն այս առաջնությունում չի ունենա մրցավար, քանի որ մեր երկրում դեռևս չկան երեք աստղ ունեցող մասնագետներ:
Աշխարհի առաջնության առաջին մարտերը կսկսեն նոյեմբերի 29-ից և կավարտվեն դեկտեմբերի 7-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Իսկ առաջնության հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա նոյեմբերի 28-ին ժամը 18:00: Մուտքն առաջնության ողջ ընթացքում լինելու է ազատ:

Вице-президент Федерации бокса Армении Дереник Габриелян признался, что проведение на высоком уровне юношеского чемпионата мира по босу 2009 года в Армении, стало предпосылкой для того, чтобы в этом году Ереван принял у себя молодежный чемпионат мира.
“Чемпионат этого года должен был пройти в Таиланде, однако страна отказалась от его проведения. Тогда мы обратились в AIBA и получили право на проведение крупнейшего турнира. Это очень важное событие для нашей страны и для развития такого вида спорта как бокса”, – подчеркнул Габриелян.
По его словам, у Армении на этом чемпионате не будет судей, поскольку в стране пока нет профессионалов, обладающих тремя звездами.
Бои чемпионата мира начнутся 29 ноября и завершатся 7 декабря в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна. Торжественное открытие чемпионата состоится 28 ноября в 18:00 часов. Вход на протяжении всего чемпионата будет свободным.