Եռօրյա այցով այսօր Գերմանիա է մեկնել Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը՝ մասնակցելու նոյեմբերի 26-ից 28-ը ԵՄ «Մրցակցային և պետական օժանդակության օրենսդրության կիրարկման հզորացումը Հայաստանում» Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվող պաշտոնական հանդիպումներին:
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն այցի շրջանակում նախատեսվում են հանդիպումներ Գերմանիայի Դաշնային Կարտելային մարմնի (Բունդեսկարտելամտի) նախագահ Ադրեաս Մունդթի և Գերմանիայի էկոնոմիկայի և տեխնոլոգիայի դաշնային նախարարության պետքարտուղար Պիտեր Հայցեր հետ: Այցի նպատակն է ՀՀ ՏՄՊՊՀ պաշտոնյաներին և մասնակիցներին ծանոթացնել Դաշնային Կարտելային մարմնի (Բունդեսկարտելամտի) գործունեությանը, Գերմանիայի պետական օժանդակության վերահսկողության արդի գործելակերպին և ընդլայնել համագործակցությունը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության համանման մարմինների հետ, ինչպես նաև ներկայացնել մրցակցության կարգավորման ոլորտում Հայաստանում տեղի ունեցած առավել կարևոր իրադարձությունները:
Հիշեցնենք, որ Թվինինգ ծրագիրը մեկնարկել է նախորդ տարվա փետրվարին: Մրցակցությանն ու պետական օժանդակությանն առնչվող այս ծրագիրն իրականացվելու է 2011-2013 թվականներին: Ծրագրի վերջնական նպատակը Հայաստանում մրցակցային միջավայրի բարելավումն է և ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ի օրենսդրության կիրարկման կարողությունների ամրապնդումը:
Ծրագիրը ֆինանսավորում է Եվրոպական միությունը: Ֆինանսավորման ընդհանուր գումարը կազմում է 1.1 մլն եվրո:

26 Ноябрь 2012 - 10:57 AMT
Глава антимонопольного органа Армении расскажет германским коллегам об успехах в регулировании конкуренции
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян с трехдневным рабочим визитом посетил Германию. Глава антимонопольного органа Армении 26-28 ноября примет участие в официальных встречах, организованных в рамках программы ЕС “Укрепление конкуренции и государственного содействия с применением законодательства в Армении”.
В рамках визита Артак Шабоян встретиться с председателем Картельного органа Германии Адреасом Мунтди и госсекретарем федерального Министерства экономики и технологии Германии Питером Хайцем. Участники встреч обменяются опытом в сфере регулировании конкуренции, а также будут представлены наиболее удачные шаги Армении в этом направлении.
Программа Twinning стартовала в феврале 2011 года и продолжиться до 2013 года. Ее конечной целью является улучшение конкурентного поля Армении и укрепление возможностей антимонопольного законодательства. Данная программа финансируется со стороны ЕС, а общая сумма составляет 1,1 млн евро, сообщает пресс-служба ГКЗЭК.