ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտնել է ՀՀ դիրքորոշումները այն առնչությամբ, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանն արդեն պատրաստ է շահագործման, մինչդեռ Բաքվում հայտարարում են, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանում իրականացված թռիչքները սպառնալիքի տակ են դնում ուղևորների կյանքը: «Մեր դիրքորոշումը հետևյալն է. դա ԼՂՀ ինքնորոշված ժողովրդի իրավունքն է, դա կենսակարևոր միջանցք է, որպեսզի մարդիկ, ովքեր ապրում են Լեռնային Ղարաբաղում, կարողանան 21-րդ դարում կառուցել իրենց կյանքը` գոյություն ունեցող միջազգային սկզբունքների համաձայն»,-ասել է նա` «Ինտերֆաքսին» տված հարցազրույցում:
Տիգրան Սարգսյանը ենթադրել է, որ թռիչքները նորմալ կիրականացվեն, ճիշտ այնպես, ինչպես այսօր գործում է Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ավտոմոբիլային ճանապարհը:
Անդրադառնալով Երևանից ԼՂՀ առաջին չվերթին` Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ այժմ լուծվում են տեխնիկական, նավիգացիոն խնդիրներ, որոնք կապված են փոխադրումների սպասարկման, ավիափոխադրումների ստանդարտների ապահովման հետ: «Այդ աշխատանքների ավարտից հետո, կսկսվի չվերթերի իրականացումը»,-ընդգծել է նա:
Պատասխանելով այն հարցին, արդյոք Հայաստանը հաշվի է առնելու, ասենք ԱՄՆ պետդպարտամենտի` այդ խնդիրն այլ կերպ լուծելու վերաբերյալ կոչերը, վարչապետը պատասխանել է. «ԵԱՀԿ ՄԽ-ն արդեն իր դիրքորոշումը հայտնել է, իսկ ԱՄՆ-ն այդ խմբի համանախագահ է: Եթե մենք խաղաղ կարգավորման կողմնակիցներն ենք, ապա պետք է Լեռնային Ղարաբաղում կենսագործունեության նորմալ պայմաններ ստեղծենք: Մենք պարտավոր ենք մարդկանց համար ստեղծել նորմալ, մարդկային կենսապայմաններ»,-հայտարարել է վարչապետը:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян высказал позиции Армении относительно того, что аэропорт Степанакерта уже готов к эксплуатации, а в Баку заявляют, что полеты в аэропорт Степанакерта поставят под угрозу жизнь пассажиров. “Наша позиция следующая: это право самоопределившегося народа Нагорного Карабаха, это жизненно необходимый коридор для того, чтобы люди, которые живут в Нагорном Карабахе, могли бы строить в 21-м веке свою жизнь в соответствии с существующими международными принципами”, – сказал он в интервью "Интерфаксу".
Тигран Саркисян предположил, что полеты будут осуществлять нормально, точно так же, как сегодня функционирует единственная автомобильная дорога, которая связывает Нагорный Карабах с миром.
Касаясь осуществления первого рейса из Еревана в НКР, Тигран Саркисян сказал, что сейчас решаются чисто технические проблемы, навигационные, связанные с обслуживанием перевозок, обеспечением стандартов авиаперевозок. “Как только эти работы завершатся, начнется осуществление рейсов”, – отметил он.
Отвечая на вопрос о том, будет ли Армения учитывать призывы, скажем, госдепартамента США попытаться как-то иначе решить эту проблему, премьер ответил: “Сопредседатели Минской группы ОБСЕ уже озвучили свою позицию, а США – сопредседатель этой группы. Если мы сторонники мирного урегулирования, мы должны создавать нормальные условия для жизнедеятельности в Нагорном Карабахе, а не осуществлять агрессию, блокаду. Мы обязаны создавать для людей нормальные, человеческие условия жизни”, – подчеркнул Саркисян.