«Մանկական եվրատեսիլ 2012»-ի հայաստանյան ներկայացուցիչ «Compass band»-իճանաչելիությունը ապահովելու համար ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը տարբեր երկրների հայ համայնքների հետ կապ է հաստատում տեսաժողովների միջոցով:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի ծառայությունը, հերթական անգամ հեռաակոնֆերանս ձևաչափով կապ հաստատվեց Բելգիայի, Շվեդիայի, Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքների ներկայացուցիչների հետ: Բելգիայից պատանի երաժիշտներին ողջունեցին «Նուարդ» մշակութային բարեգործական միության ներկայացուցիչները՝ նշելով, որ իրենց կողմից հավանության է արժանացել այս տարվա երգը և ջանք չեն խնայելու, որպեսզի ավանդույթի համաձայն, Բելգիան Հայաստանին շատ միավորներ տվող երկրների ցանկում լինի:
Սանկտ Պետերբուրգի «Նոր սերունդ» հասարակական կազմակերպության հերթական ժողովի մասնակիցները հայ փոքրիկ երգիչներին ոգևորեցին հայրենասիրական երգերով:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը սփյուռքահայ երիտասարդներին հորդորեց հայ փոքրիկների երգը տարածել իրենց ընկերների ու հասակակիցների շրջանում, ակտիվություն ցուցաբերել համացանցում և քվեարկել Հայաստանի մասնակցի օգտին: «Մանկական Եվրատեսիլ 2012» 10-րդ հոբելյանական մրցույթը դեկտեմբերի 1-ին կկայանա Ամստերդամում: Մրցույթի կազմակերպիչն է AVRO հոլանդական հեռուստաալիքը:

Для обеспечения популярности армянского участника “Детского Евровидения 2012” – группы “Compass band” Министерство диаспоры РА устанавливает связь с армянскими общинами различных стран посредством видеомостов.
Как сообщают в пресс-службе Министерства диаспоры РА, на последней видеоконференции была налажена связь с представителями армянских общин Бельгии, Швеции, Санкт-Петербурга.
Представители культурного благотворительного союза “Нуард” поприветствовали юных музыкантов, отметив, что им понравилась песня этого года, и они не пожалеют сил, чтобы, согласно сложившейся традиции, Бельгия вновь оказалась в списке стран, присуждающих Армении наибольшее количество очков.
Участники очередной конференции – ОО “Новое поколение” из Санкт-Петербурга поддержали юных музыкантов патриотическими песнями.
Министр диаспоры РА Грануш Акопян призвала молодежь диаспоры распространить песню армянских детей среди своих друзей и сверстников, проявить активность в Интернете и проголосовать в пользу Армении.
10-ый юбилейный конкурс “Детское Евровидение 2012” состоится 1 декабря в Амстердаме. Организатор конкурса – голландская телекомпания “AVRO”.