ՖԻՖԱ-ն և FIFPro-ն հայտարարել են այն կիսապաշտպանների անունները, որոնցից երեքը կհայտնվեն տարվա խորհրդանշական հավաքականի կազմում:
Ցուցակում ներառվել են 15 կիսապաշտպաններ` Խաբի Ալոնսոն, Սերխիո Բուսկեթսը, Սեսկ Ֆաբրեգասը, Սթիվեն Ջերրարդը, Էդեն Ազարը, Անդրես Ինյեստան, Ֆրենկ Լեմպարդը, Լուկա Մոդրիչը, Մեսութ Օզիլը, Անդրեա Պիրլոն, Ֆրանկ Ռիբերին, Դավիդ Սիլվան, Բաստիան Շվայնշտայնգերը, Յայա Տուրեն և Խավի Էռնանդեսը:
Ավելի վաղ հայտարարվել էին դարպասապահի 5 և պաշտպանության 4 դիրքերի 20 թեկնածուների անունները: Հավաքականի հարձակվողների հավակնորդների անունները հայտնի կդառնան նոյեմբերի 29-ին:
Տարվա խորհրդանշական հավաքականի կազմը կհայտարարվի 2013-ի հունվարի 7-ին Ցյուրիխում կայանալիք հանդիսավոր արարողության ընթացքում, հաղորդում է championat.com-ը:

The worldwide players’ union FIFPro and FIFA has announced the 15 midfielders shortlisted for the FIFA/FIFPro World XI 2012, part of the 55-player final shortlist to be revealed at a press conference in Sгo Paulo on 29 November 2012.
The three shortlists will be completed by the list of 15 forwards to be announced and published on FIFA.com on November 29.
The midfielder shortlist is as follows: Xabi Alonso (Spain / Real Madrid), Sergio Busquets (Spain / FC Barcelona), Cesc Fabregas (Spain / FC Barcelona), Steven Gerrard (England / Liverpool), Eden Hazard (Belgium / Chelsea), Andres Iniesta (Spain / FC Barcelona), Frank Lampard (England / Chelsea), Luka Modric (Croatia / Real Madrid), Mesut Цzil (Germany / Real Madrid), Andrea Pirlo (Italy / Juventus), Franck Ribery (France / Bayern Munich), David Silva (Spain / Manchester City), Bastian Schweinsteiger (Germany / Bayern Munich), Yaya Tourй (Ivory Coast / Manchester City), Xavi Hernandez (Spain / FC Barcelona)
The final FIFA FIFPro World XI will be announced at the FIFA Ballon d’Or gala at the Zurich Kongresshaus on January 7, 2013. During the televised gala, the winner of the FIFA Ballon d’Or for the best player of 2012 and the winner of the FIFA Women’s World Player of the Year 2012 award will also be revealed. Meanwhile, the FIFA World Coach of the Year for Men’s Football award and the FIFA World Coach of the Year for Women’s Football award will be presented for the third time. The FIFA Puskás Award for the best goal of the year, the FIFA Presidential Award and the FIFA Fair Play Award will also be presented during the gala, FIFA official website reported.