Աշխարհի ամենաազդեցիկ լուսանկարիչներից մեկի, ով վավերագրել է իսպանացի արվեստագետ Պաբլո Պիկասոյի կյանքը, ֆոտոխցիկը Վիեննայում վաճառվել է 1,7 մլն եվրո ռեկորդային գնով: Այդ մասին հաղորդում է The Guardian-ը: Leica M3D ֆոտոխցիկը պատկանում էր Life ամսագրի նախկին լուսանկարիչ Դևիդ Դուգլաս Դունկանին: 96-ամյա ֆոտոլրագրողը Պիկասոյի մտերիմ ընկերն է եղել և նրա հարյուրավոր բացառիկ լուսանկարներ է հրապարակել:
1955-ին թողարկված ֆոտոխցիկը մեկն է 4 երբևէ արտադրվածներից, որի դիմաց ռեկորդային գումար է վճարվել: Ինչպես տեղեկացնում է Վիեննայի Ուեստլիխտ պատկերասրահը, շաբաթ օրն անցկացված աճուրդում երկրորդ մեծ գումարը վճարվել է 1929թ. ոսկեզօծ Leica ֆոտոխցիկի համար` 1 մլն եվրո, իսկ երրորդ ամենաթանկ վաճառված ֆոտոխցիկը M3 սերիական արտադրության էր, որի դիմաց 900 հազ. եվրո է վճարվել:

A camera used by one of the world's most influential photographers, who documented Spanish artist Pablo Picasso's life, has sold in Vienna for a record €1.7m, The Associated Press reported.
The Leica M3D, which had attracted an opening bid of €150,000, belonged to former Life magazine photographer David Douglas Duncan. The 96-year-old photojournalist was a close friend of Picasso and published hundreds of exclusive photos of him.
Manufactured in 1955, the camera is one of only four ever made, and the price set a world record for a commercially produced camera. It is the second highest price paid for any camera after a Leica 0-Series was sold for €2.2m last May.
The Westlicht gallery in Vienna said the second-highest price in the sale, held on Saturday, was for a gold-plated Leica made in 1929, which sold for €1m. A third, the first serial-production M3, sold for €900,000.