Հայաստանի նախկին վարչապետ, խորհրդարանում ՀԱԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանը բյուջետային քննարկումների ընթացքում պահանջել է Հայաստանի կառավարությունից լիակատար պրոֆեսիոնալ վերլուծություն ներկայացնել 2013-ի պետբյուջեի եկամտային մասի վերաբերյալ: «Պետբյուջեի շուրջ ստեղծված իրավիճակը հիմա շատ բարդ է Հայաստանի կառավարության համար. առաջին անգամ մենք պահանջել ենք ոչ միայն ծախսերի, այլ նաև եկամուտների քննարկում: Հայաստանի կառավարությունը սիրում է խոսել միայն ծախսերի մասին»,- նոյեմբերի 27-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է նա:
Դրա հետ կապված նախկին վարչապետը նշել է, որ 3000-էջանոց փաստաթղթից ծախսերի հատվածին բաժին է ընկնում միայն 3-4 էջ, անհրաժեշտ է լիակատար վերլուծություն երկրի տնտեսության բոլոր ոլորտների, ԱԱՀ-ի և եկամտահարկի վերաբերյալ:
Բագրատյանի նման պահանջը պայմանավորված է նրանով, որ շուրջ 1 մլրդ դոլար (գրեթե 400 մլրդ դրամ) եկամտային մասում չի գրանձվել, այդ թվում նախարարներին և այլ պաշտոնյաներին լրացուցիչ վճարումների համար անհասկանալի ծախսերի հաշվին:

Экс-премьер Армении, представитель фракции АНК в парламенте Грант Багратян в ходе бюджетных обсуждений потребовал у правительства Армении полный профессиональный анализ доходной статьи проекта госбюджета на 2013 год. «Ситуация, сложившаяся вокруг госбюджета, сейчас очень сложна для правительства Армении: впервые мы потребовали подробного обсуждения не только расходной части, но и доходов.
Правительство Армении любит говорить только о расходах», – сказал он 27 ноября на пресс-конференции в Ереване.
В связи с этим экс-премьер Армении подчеркнул, что на статью расходов из 3000-страничного документа приходиться лишь 3-4 страницы, необходим же полный анализ по всем отраслям экономики страны, по НДС и налогу на прибыль.
Такое требование Багратян обусловил тем, что порядка 1 млрд долларов (или порядка 400 млрд драмов) в доходной части недобирается, в том числе и за счет непонятных расходов на доплаты министрам и иным чиновникам. В силу чего такой бюджет, по его мнению, приведет к стимулированию эмиграции.