Եվրոպայի շատ ֆուտբոլային ասոցիացիաներ աջակցում են այն հայեցակարգին, որի համաձայն 2020-ի Եվրոպայի առաջնությունը կարող են ընդունել ավելի քան 10 երկրներ, հայտարարել է Գերմանիայի ֆուտբոլային միության գլխավոր քարտուղար Հելմուտ Սանդրոկը:
ՈւԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինիի առաջարկած հեղափոխական պլանը` տեղաբաշխել մրցաշարի խաղերը Եվրոպայի 13 երկրներում, պետք է ստանա ՈւԵՖԱ-ի գործադիր կոմիտեի հավանությունը:
«Մենք զարմացանք, երբ առաջին անգամ լսեցինք այդ գաղափարի մասին: Բայց հիմա մենք գիտենք, որ տվյալ պահին այդ թեմայով տեղի են ունեցել երկու կարևոր բանավեճեր այլ ֆեդերացիաների հետ և որ շատերը դրական են արձագանքել այդ փորձին»,- ասել է Սանդրոկը:
Պլատինին առաջարկում է անցկացնել առաջնություն, որը տեղի կունենա EURO-ի անցկացման 60-ամյակի տարում 13 քաղաքներում և երկրներում: Պլատինին առաջարկում է նախնական խաղերն անցկացնել Մոսկվայում, Բեռլինում, Մադրիդում, Լիսաբոնում, Հռոմում, Լոնդոնում, Ամստերդամում, Զագրեբում, Աթենքում, Բազելում, Փարիզում և Բրյուսելում, իսկ կիսաեզրափակիչները և եզրափակիչը` Ստամբուլում:

27 Ноябрь 2012 - 09:51 AMT
Многие футбольные ассоциации стран Европы поддерживают концепцию, согласно которой чемпионат Европы 2020 года могут принять более 10 стран, заявил генеральный секретарь Немецкого футбольного союза Хельмут Сандрок.
Предложенный президентом УЕФА Мишелем Платини революционный план распределить матчи турнира по 13 государствам Европы предстоит одобрить исполкому УЕФА.
"Мы были удивлены, когда впервые услышали об этой идее. Но теперь мы знаем, что на данный момент прошли две стратегические дискуссии на эту тему с другими федерациями и что многие положительно отзываются об этом эксперименте”,- сказал Сандрок.
Платини предлагает провести первенство, которое пройдет в год 60-летия с момента первого EURO, в 13 городах и странах. Предварительные матчи Платини предлагает провести в Москве, Берлине, Мадриде, Лиссабоне, Риме, Лондоне, Амстердаме, Загребе, Афинах, Базеле, Париже и Брюсселе, а полуфиналы и финал- в Стамбуле.