Հայաստանի նախկին վարչապետ, խորհրդարանում ՀԱԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանը մեղադրում է կառավարությանը նրանում, որ հանրապետությունում մինչև հիմա չեն ստեղծվել 100 տոկոս երաշխիքային կենսաթոշակային հիմնադրամներ: «Որտե՞ղ են կուտակվելու հավաքված կենսաթոշակային միջոցները, ո՞ւր են գնալու փողերը»,- նոյեմբերի 27-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է նա:
Դրա հետ կապված Բագրատյանը համոզմունք է հայտնել, որ կենսաթոշակային միջոցների կեսից ավելին կգնա արտասահման: «Մենք թույլ չենք տա, որպեսզի բնակչության միջոցներն արտահանվեն և դրանցով ձեռք բերվեն ինչ-որ բելգիական արժեթղթեր»,- հայտարարել է նա: Բագրատյանը հավելել է, որ գործող վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ցանկանում է «please» անել Արևմուտքին և ապագայում ստանալ ՀՆԱ 2-տոկոսանոց աճ:
Բագրատյանին դուր չի գալիս նաև անցկացվող կենսաթոշակային բարեփոխումների շրջանակներում դրությունը կապված նրա հետ, որ կենսաթոշակային միջոցները կարող են ներդրվել ավանդի տեսքով, այլ ոչ թե կենսաթոշակային հիմնադրամներում: «Ինչպե՞ս կարելի է «երկար փողերը» վերածել «կարճի»,- վրդովվել է նա:

Экс-премьер Армении, представитель фракции АНК в парламенте Грант Багратян обвиняет правительство в том, что в республике до сих пор не созданы 100% гарантийные пенсионные фонды. «Куда будут вкладываться собранные пенсионные средства, куда девать деньги», – сказал он 27 ноября на пресс-конференции в Ереване.
В связи с этим Грант Багратян выразил уверенность, что больше половины пенсионных средств пойдет за рубеж. «Мы не допустим, чтобы средства населения экспроприировались и на них покупались какие-то бельгийские ценные бумаги», – заявил он. Экс-премьер Армении добавил, что действующий премьер Тигран Саркисян хочет сделать «плиз» (please) Западу и получить 2%-ый рост ВВП в будущем.
Гранта Багратяна не устраивает и положение в рамках проводимых пенсионных реформ относительно того, что пенсионные средства могут вкладываться в виде вклада, а не в пенсионные фонды. «Как можно «длинные деньги» превращать в «короткие», – возмутился он.