Մոսկովյան «Ռեկա վրեմյոն» հրատարակչությունում լույս է տեսել իտալացի հեղինակ, Պադովայի համալսարանի պրոֆեսոր Անտոնիա Արսլանի «Մշո գիրքը» վեպի ռուսերեն տարբերակը:
Հրատարակությունն իրականացվել է «Ռուս-հայկական համագործակցություն» կազմակերպության և Մոսկվայում իտալական մշակույթի ինստիտուտի համատեղ ջանքերով` «Ռուս-հայկական համագործակցության գրադարան» և «Bibliotheca Italica» մատենաշարերի շրջանակում:
Սա Հայոց Ցեղապանության թեմայով Անտոնիա Արսլանի հերթական վեպն է: Հեղինակի առաջին գիրքը` «Արտույտների ագարակը», (2004) մեծ հաջողություն է ունեցել աշխարհի տարբեր երկրներում և 2007 թ.էկրանավորվել է ռեժիսորներ Տավիանի եղբայրների կողմից: 2009 թ. լույս է տեսել առաջին վեպի շարունակությունը` «Զմյուռնիայի ճանապարհը» գիրքը:
«Մշո գիրքը», որն այս տարվա ընթացքում արդեն երեք անգամ վերահրատարակվել է հեղինակի հայրենիքում, նվիրված է հայկական ամենամեծ ձեռագրի` «Մշո ճառընտիրի» փրկության պատմությանը:
Անտոնիա Արսլանի «Մշո գրքի» ռուսերեն հրատարակության շնորհանդեսը տեղի կունենա 2012 թ. նոյեմբերի 30-ին, Ինտելեկտուալ գրականության «Non fiction» մոսկովյան միջազգային տոնավաճառի ժամանակ:

27 Ноябрь 2012 - 10:06 AMT
В издательстве «Река времен» вышла в свет русский перевод книги итальянского автора, профессора Падуянского университета Антонии Арслан «Повесть о Книге из Муша».
Публикация совместно осуществлена в рамках серий «Библиотека Русско-Армянского Содружества» и «Bibliotheca Italica», совместными усилиями организации «Русско-Армянское Содружество» и Итальянского Института культуры в Москве.
Это очередной роман Антонии Арслан на тему Геноцида армян. Первая книга автора «Усадьба жаворонка» (2004) имела большой успех во многих странах по всему миру и была экранизирована под названием «Гнездо жаворонка» (реж. Братья Тавиани, 2007). В 2009 г. вышла в свет продолжение первого романа – «Дорога на Смирну».
«Повесть о Книге из Муша», трижды переизданная на родине в течение этого года, посвящена истории спасения самой армянской рукописи «Мшо чарнтир».
«Повесть о Книге из Муша» будет презентована на Московской международной книжной ярмарке интеллектуальной литературы «Non fiction» 30 ноября 2012 года.