Աշխարհում հեռահաղորդակցային ցանցային սարքավորումների խոշորագույն արտադրող Ericsson ընկերությունը դատական հայց է ներկայացրել ԱՄՆ-ում Samsung Electronics Co ընկերության դեմ՝ մեղադրելով հարավկորեական ընկերությանը պատենտային իրավունքները խախտելու մեջ:
Շվեդական ընկերությունը նշել է, որ դա վերաբերում է պատենտավորված Ericsson տեխնոլոգիային, որը նշանակալի դեր ունի մի շարք հեռահաղորդակցային ու ցանցային չափանիշների համար, որոնք կիրառվում են Samsung պրոդուկտներում, ինչպես նաև Ericsson-ի այլ պատենտավորված գյուտերի համար, որոնք հաճախ կիրառվում են անլար պրոդուկտներում ու սպառողական էլեկտրոնիկայում.:
Զուտ եկամուտը Ericsson-ի մտավոր սեփականությունից 2011 թվականին կազմել է 938 մլն դոլար, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:

27 Ноябрь 2012 - 12:34 AMT
Крупнейший в мире производитель телекоммуникационного сетевого оборудования Ericsson подал судебный иск в США против Samsung Electronics Co, обвинив южнокорейскую компанию в нарушении патентных прав.
Шведская компания отметила, что дело касается "запатентованной технологии Ericsson, существенной для ряда телекоммуникационных и сетевых стандартов, используемых продуктами Samsung, а также других запатентованных изобретений Ericsson, которые часто используются в беспроводных продуктах и потребительской электронике". Пресс-секретарь Samsung сообщил, что его фирма изучает сообщение и пока не может его прокомментировать. Пресс-секретарь Ericsson отказался от комментариев относительно суммы иска.
Чистая выручка от использования интеллектуальной собственности Ericsson в 2011 году составила 6,2 миллиарда шведских крон ($938 миллионов), переедет Reuters.