Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ լիովին աջակցում է Սլովակիայի հետ համատեղ 2022-ի Օլիմպիական խաղերի անցկացման գաղափարին, հաղորդում է AP-ն:
Քաղաքական գործչի խոսքով, նրա երկիրն անհրաժեշտ պոտենցիալը և ենթակառուցվածքն ունի Ուկրաինայի հետ EURO-2012-ի անցկացումից հետո: Հաղորդվում է, որ hիմնական քաղաքը, որը կընդունի մրցումները, կլինի Կրակովը, ինչպես նաև Տատրերի ձմեռային հանգստավայրերը` լեհական Զակոպանեն և սլովակյան Խոպոկը: Ավելի վաղ Լեհաստանը հայտ է ներկայացրել 2006-ի Օլիմպիադայի անցկացման համար, իսկ Սլովակիան` 2002-ի խաղերի:
Լեհաստանից և Սլովակիայից բացի 2022-ի Օլիմպիադայի անցկացման հայտ ներկայացնելու հնարավորությունը դիտարկում են Շվեյցարիան, Ուկրաինան, Իսպանիան և Նորվեգիան: ՄՕԿ-ը 2022-ի խաղերի անցկացման երկիրը կընտրի 2015-ին:

Poland is considering a joint bid with neighboring Slovakia to host the 2022 Winter Olympics, AP reported.
Prime Minister Donald Tusk said Tuesday, Nov 27 he is enthusiastic about the idea, but a bid will depend on cost estimates.
Tusk said Poland has some infrastructure after having co-hosted this year's European soccer championship with Ukraine.
Under the proposal, the hub would be Poland's historic city of Krakow, with snow events in the Tatra mountain resorts of Zakopane in Poland and on Slovakia's Mount Chopok.
Zakopane failed in a bid for the 2006 Winter Games, while the Slovak resort of Poprad-Tatry was unsuccessful in a bid for the 2002 Games.