Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը դրական տեղաշարժեր է տեսնում 2013-ի Հայաստանի պետական բյուջեի նախագծում, սակայն կոչ է անում երկրի իշխանություններին արմատապես փոխել տնտեսական քաղաքականությունը: «Ամեն տարի պետբյուջեի ծախսերը 100 մլրդ դրամով ավելացնելը ելք չէ տնտեսության աճ ապահովելու համար, դրա համար մենք պետք է շատ տարիներ սպասենք»,- նոյեմբերի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է նա:
Վազգեն Սաֆարյանն ուշադրություն է դարձել արդյունաբերության ոլորտին, որը Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել է գերակա ուղղություն: Այդ ոլորտը զարգացնելու և կայուն աճ ապահովելու համար մասնագետն առանձնացրել է մի քանի ուղղություններ: Առաջին հերթին, նրա խոսքով, պլանավորվում է ստեղծել հատուկ վարկային գործակալություն, որն իր վրա կվերցնի արտահանողների ռիսկերը: Այնուհետև Սաֆարյանը կարևորել է, որպեսզի «Նաիրիտ» քիմիական գործարանն անպայման աշխատի, ինչպես նաև քիմիական-մետաղագործական կոմբինատի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որը կվերամշակի պոչամբարներում կուտակված թափոնները: «Դա թույլ կտա Հայաստանին արտահանել ոչ թե հումք, այլ պատրաստի արտադրանք»,- ասել է նա:
Նման կոմբինատի կառուցման համար կպահանջվի շուրջ 1.5 մլրդ դոլար, բայց դա կարդարացվի միայն այն դեպքում, եթե կառուցվի 2 մլրդ դոլար արժողությամբ Իրան-Հայաստան երկաթուղին: Վազգեն Սաֆարյանը համոզված է, որ 2-3 տարի անց կոմբինատը կստանա 2 մլրդ դոլար շահույթ: «Մենք առայժմ կոնկրետ հաշվարկներ չունենք այդ կոմբինատի աշխատանքի վերաբերյալ, բայց Հայրենական արտադրողների միությունը մտադիր է կառավարության դիտարկմանը ներկայացնել մի շարք առաջարկներ քիմիական արդյունաբերության զարգացման վերաբերյալ»,- հավելել է նա:

«Ежегодно увеличивать расходы госбюджета на 100 млрд драмов – это не выход для обеспечения роста экономики», – заявил председатель Союза отечественных производителей
Председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян видит положительные сдвиги в проекте госбюджета Армении на 2013 год, однако призывает власти страны кардинально изменить экономическую политику. «Ежегодно увеличивать расходы госбюджета на 100 млрд драмов – это не выход для обеспечения роста экономики, для этого мы должны ждать много лет», – сказал он 28 ноября на пресс-конференции в Ереване.
Вазген Сафарян обратил внимание на развитие сферы промышленности, которую правительство Армении объявило приоритетным направлением. Для развития этой отрасли экономики страны и обеспечения стабильного роста, специалист выделил несколько направлений. В первую очередь, по его словам, планируется создать специальное кредитное агентство, которое возьмет на себя риски экспортеров. Затем председатель Союза придал важность тому, чтобы химгигант «Наирит» обязательно работал, а также необходимость создания химико-металлургического комбината, который будет перерабатывать отходы, накопившиеся в хвостохранилищах. «Это позволит Армении экспортировать не сырье, а готовую продукцию», – подчеркнул он.
Для строительства такого комбината потребуется порядка 1,5 млрд долларов, но это будет оправдано при том, что будет построена железная дорога Иран-Армения, стоимостью в 2 млрд долларов. Вазген Сафарян уверен, что через 2-3 года комбинат выйдет на прибыль в размере 2 млрд долларов. «У нас пока нет конкретных расчетов работы этого комбината, но Союз отечественных производителей намерен представить на рассмотрение в правительство ряд предложений по развитию химической промышленности», – добавил он.