Մոսկվայում կայացած 16-րդ «Միջազգային գինու և թունդ ալկոհոլային խմիչքների» մասնագիտացված մրցույթում Երևանի կոնյակի գործարանի ԱՐԱՐԱՏ տեսականու 10 տարվա հնացման Ախթամար կոնյակը արժանացել է ոսկե մեդալի, իսկ 20 տարվա հնացման Նաիրի կոնյակը ստացել է մրցույթի բարձրագույն մրցանակը` Գրան Պրին և արժանացել ոսկե մեդալի:
Ինչպես հաղորդում է ԵԿԳ մամուլի ծառայությունը, մրցույթին, որն անց էր կացվում «Խաղողի և գինու միջազգային կազմակերպության» (International Organisation of Vine and Wine) հովանու ներքո, մասնակցում էին ավելի քան 117 անուն թունդ ալոհոլային խմիչքներ` ներկայացված աշխարհի 20 երկրներից` այդ թվում նաև Պորտուգալիայից, Իսպանիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ուկրաինայից և Ֆրանսիայից:
ԱՐԱՐԱՏ տեսականու Նաիրի կոնյակը (20 տարի հնացման) արտադրվում է Երևանի կոնյակի գործարանի կողմից 1967 թվականից ի վեր: Նաիրի կոնյակն ունի 31 ոսկե և մեկ արծաթե մեդալներ:
ԱՐԱՐԱՏ տեսականու Ախթամար կոնյակը (10 տարի հնացման) արտադրվում է Երևանի կոնյակի գործարանի կողմից 1967 թվականից: Ախթամար կոնյակն ունի 8 ոսկե, 4 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալներ:
Հարկ է նշել, որ այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանը «Արարատ արվեստների հավաքածու» նախագծի շրջանակներում ներկայացրեց Ախթամար կոնյակը նոր փաթեթավորմամբ, որը ստեղծվել է ժամանակակից կանադահայ նկարիչ Գարեն Բեդրոսյանի հետ համագործակցության արդյունքում: Այն կթողարկվի սահմանափակ խմբաքանակով:

В ходе состоявшегося в Москве XVI международного профессионального конкурса вин и спиртных напитков 10-летний коньяк АрАрАт Ахтамар Ереванского коньячного завода получил золотую медаль, а коньяк 20-летней выдержки АрАрАт Наири завоевал Гран-При конкурса, также получив золотую медаль.
Как сообщает пресс-служба ЕКЗ, в конкурсе, проходившем под патронажем Международной организации винограда и вина (International Organisation of Vine and Wine), приняли участие свыше 117 образцов крепких напитков из 20 стран-производителей, в том числе из Португалии, Испании, Венгрии, России, США, Украины, Франции и Чили.
Коньяк Наири (20 лет выдержки) выпускается Ереванским коньячным заводом с 1967 года. Наири – обладатель 31 золотой и одной серебряной медалей.
Коньяк Ахтамар (10 лет выдержки) выпускается Ереванским коньячным заводом с 1967 года. Ахтамар – обладатель 8 золотых, 4 серебряных и одной бронзовой медалей.
В этом году Ереванский коньячный завод в рамках инициативы “Коллекция искусств АрАрАт” представил лимитированное издание нового образа коньяка Ахтамар, созданного в результате сотрудничества с современным армяно-канадским художником Гареном Бедросяном.