Հաստատվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության միջազգային, մերձքաղաքային և տեղական հաղորդակցություններում ուղևորափոխադրումների Սակագնային քաղաքականությունը, որն ուժի մեջ կմտնի 2013 թվականի հունվարի 1-ից: Փաստաթուղթը մշակված է միջազգային կանոնների և ԱՊՀ մասնակից երկրների Երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի դրույթների համաձայն, հայտնում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Սակագնային քաղաքականության դրույթներն ուղղված են երթևեկության կանոնների հեշտացմանը և Ընկերության ֆինանսական ռիսկերի նվազեցմանը:
Համաձայն սույն քաղաքականությանը՝ Հայաստանի երկաթուղում ներդրվեցին 5 հիմնական սակագնային զոնաներ՝ մինչև 50 կմ, 51 կմ-ից մինչև 100 կմ, 101 կմ-ից մինչև 160 կմ, 161 կմ-ից մինչև 220 կմ և 221 կմ-ից մինչև 300 կմ: Մինչ այդ ՀԿԵ-ում գործում էին 18 նման զոնաներ:
Սակագնային քաղաքականության հիմնական նորույթներից է մեկ զոնայի սահմաններում ներհանրապետական էլեկտրագնացքների ծառայություններից հաճախ օգտվող ուղևորների համար աբոնեմենտների գործածումը: Այժմ երկաթուղու մշտական ուղևորները հնարավորություն կստանան աբոնեմենտներ գնել 30 օրացույցային օրերի համար: Ընդ որում, նշված ժամանակահատվածի ընթացքում 48 ուղևորություն կատարելուց հետո, էլեկտրագնացքում երթևեկելը ամսվա մնացած օրերին ուղևորի համար կլինի անվճար:
Հունվարի 1-ից նորույթներ են սպասում նաև «ՀԿԵ» ՓԲԸ միջազգային գնացքների ուղևորներին. աշխատանքային օրերին իջեցվելու են միջազգային հաղորդակցությունում գործող բազային սակագնի ինդեքսավորման գործակիցները, և այսպիսով տոմսերի գներն աշխատանքային օրերին կլինեն սովորականից ավելի ցածր:
Կիջեցվեն նաև «Արմենիա» ֆիրմային գնացքի վերևի տեղերի համար տոմսերի գները: Այս միջոցները ձեռնարկվում են նման տոմսերի պահանջարկի խթանման համար:
Այսպիսով, «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն շարունակում է իրականացնել երկաթուղի նոր ուղևորների ներհոսքի, սպասարկման մակարդակի և երկաթուղային տրանսպորտի ճանաչելիության բարձրացմանն ուղղված քաղաքականությունը:

29 Ноябрь 2012 - 07:49 AMT
Утверждена тарифная политика Южно-Кавказской железной дороги на услуги, связанные с перевозкой пассажиров в международном, пригородном и местном сообщениях, которая вступит в силу с 1 января 2013 года. Документ разработан в соответствии с международными правилами и положениями Совета по железнодорожному транспорту государств-участников СНГ.
Основные нововведения Тарифной политики нацелены на упрощение правил проезда для пассажиров и снижение финансовых рисков компании.
В соответствии с документом, на железной дороге в пригородном сообщении вводятся 5 основных тарифных зон: дальностью до 50 км, от 51 до 100 км, от 101 до 160 км, от 161 до 220 км, от 221 до 300 км. Ранее на ЮКЖД действовало 18 тарифных зон.
Одним из основных новшеств является введение абонементов для постоянных пассажиров железной дороги, часто пользующихся услугами внутриреспубликанских электричек в пределах одной зоны. Теперь они смогут приобрести абонементы на 30 календарных дней. После совершения 48-ой поездки в течение указанного срока проезд в электричке в оставшиеся дни месяца для пассажира будет бесплатным.
С 1 января новшества ждут и пассажиров международных поездов ЗАО «ЮКЖД»: в будние дни будут снижаться коэффициенты индексации базового тарифа в межгосударственном сообщении, и, таким образом, цена на билеты в будние дни будет ниже обычной. Также будут снижены коэффициенты индексации базового тарифа при расчете стоимости билетов на верхние полки фирменного пассажирского поезда «Армения». Подобные меры принимаются для стимулирования спроса на билеты данной категории.
«ЗАО «ЮКЖД» продолжает реализацию своей политики по привлечению на железную дорогу новых пассажиров, повышению уровня обслуживания, обеспечению роста популярности железнодорожного транспорта среди населения», – отмечается в сообщении пресс-службы компании.