Համաշխարհային բանկի խմբի` Ներդրումային միջավայրի խորհրդատվական ծառայությունների կողմից հրատարակվել է սննդամթերք արտադրողների համար նախատեսված նոր ուղեցույց, որը կօժանդակի սննդի անվտանգության չափանիշների բարելավմանը և մրցունակության բարձրացմանը, հաղորդում է IFC մամլո ծառայությունը:
«Պատշաճ արտադրական պրակտիկայի և Պատշաճ հիգիենայի պրակտիկայի կիրառման» ուղեցույցը տրամադրում է գործնական խորհուրդներ սննդամթերք արտադրողների համար` հիգիենայի և արտադրականպրակտիկաների վերաբերյալ: Այն նաև կօժանդակի այդ ոլորտի տեսուչներին` կիրառելու ստանդարտացված մոտեցում ձեռնարկությունների կողմից վերոնշյալ պահանջների բավարարման գործընթացը գնահատելիս: Սննդի անվտանգության վերաբերյալ Հայաստանում իրազեկվածության աստիճանը բարձրացնելու նպատակով, «Հայաստանում ներդրումային միջավայրի բարեփոխումների» և IFC-ի «Սննդամթերքի անվտանգության բարելավման» ծրագրերի կողմից կազմակերպվել է համատեղ սեմինար, որի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվել և տրամադրվել է վերոհիշյալ ուղեցույցը:
«Ուղեցույցում նկարագրված պրակտիկաների ներդրումը էականորեն կնվազեցնի սննդամթերքի աղտոտման ռիսկերը», ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանը: «Նշված պրակտիկաները խիստ անհրաժեշտ են նաև Եվրամիության չափանիշներին համապատասխանող սննդամթերքի անվտանգության համակարգի ձևավորման համար, ինչը մեր հիմնական նպատակներից մեկն է»,- ասել է նա:

The Investment Climate Advisory Services of the World Bank Group have released a new publication for Armenian food producers designed to help them improve food safety standards and become more competitive.
According to a press release, the publication, Guidelines for the Implementation of Good Manufacturing Practices and Good Hygiene Practices, provides producers with practical advice on how to comply with basic hygiene and manufacturing rules. It also provides advice for inspectors, offering a standardized approach for assessing compliance and making the process more efficient. To raise awareness about those practices, the Armenia Investment Climate Reform and the IFC Armenia Food Safety Improvement Projects jointly organized a seminar for food producers and inspectors today and presented the new publication.
“The introduction of practices highlighted in the guidelines will significantly reduce food contamination risks,” said Abraham Bakhchagulyan, Head of the State Service for Food Safety of the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia. “These practices are also vital for the formation of food safety systems compliant with the standards of the European Union, which is one of our key goals.”