Դեկտեմբերի 5-ին Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում կամփոփվի հայ մեծ գրող Եղիշե Չարենցի ծննդյան 115-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին ասաց գրողի տուն-թանգարանի տնօրեն Լիլիթ Հակոբյանը: «Ամփոփում ենք Չարենցի հոբելյանական տարին, որտեղ կլինի Չարենցի անվան ասմունքի հանրապետական մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը և գալա համերգ»,-ասաց Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարի Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանը Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ նշում է գրողի 115-ամյակը: Թանգարանում բացվել էր Չարենցի բարեկամ, թատերական նկարիչ Միքայել Արուտչյանի անհատական ցուցահանդեսը, գրողին նվիրված 30-ական թվականների հոդվածների ցուցադրություն: Տուն-թանգարանում կազմակերպվել է Չարենցի սիրելի հյուրասիրությունը` «դաստախունը», հրատարակվել են գրքեր: Օրերս թանգարանում բացվել է գրողի` կանադահայ քանդակագործ Մկրտիչ Տարակչյանի հեղինակած կիսանդրին:

29 Ноябрь 2012 - 12:46 AMT
5 декабря в ереванском концертном зале им. Арно Бабджаняна завершится цикл мероприятий, посвященных 115-летию со дня рождения великого армянского писателя Егише Чаренца. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила директор Дома-музея писателя Лилит Акопян.
“Мы подводим итоги юбилейного года Чаренца, ожидается церемония награждения победителей вечера декламаций и гала-концерт”, – сказала Акопян.
Напомним, что в этом году Дом-музей Егише Чаренца при поддержке мэрии Еревана отмечает 115-летие писателя. В музее открылась персональная выставка друга Чаренца, театрального художника Микаела Арутчяна, а также представление статей 30-ых годов, посвященных писателю.