«ՍԱՍ-ԳՐՈՒՊ» ՓԲԸ-ն նոյեմբերի 30-ին հայտարարել է Հայաստանի կապիտալի շուկայում արտարժույթով պարտատոսմեր թողարկելու մասին:
Մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը կազմում է 10 դոլար, ինչը հնարավորություն կտա առավել լայն ընդգրկվածություն ունենալ պարտատոմսերի ձեռքբերման գործընթացում:
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումն իրականացվելու է«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի կողմից` 2012-ի դեկտեմբերի 6-ից 2013-ի հունվարի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում:
«ՍԱՍ-ԳՐՈՒՊ»-ն առաջին անգամ Հայաստանի ձեռնարկատիրության ոլորտում հանդես է գալիս կորպորատիվ արժույթային պարտատոմսերի առաջարկով իր հաճախորդների և ներդրողների համար»,- ասել է ՍԱՍ սուպերմարկետների ցանցի տնօրեն Ստեփան Սահակյանը: Նրա խոսքով, ներդրումներ ներգրավելու նպատակը մայրաքաղաքում «ՍԱՍ-ԳՐՈՒՊ» ՓԲԸ-ի ցանցի ընդլայնումն է:
Ինչպես նշել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի բանկային ներդրումային գործարքների գծով տնօրեն Առնո Մոսիկյանը, դա թույլ կտա ներդրումներ ներգրավել արտասահմանից, առավել ևս, որ մեծ հետաքրքրություն են հանդես բերում ներդրողներ Ռուսաստանից և այլ երկրներից, որտեղ հայկական համայնքներ կան:
Պարտատոմսերը կցուցակվեն ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայում: Ցանկացողները կարող են ձեռք բերել պարտատոմսեր ԱՄՆ 10 դոլարից մինչև 5 մլն դոլար ծավալով:
Առնո Մոսիկյանը նաև հավելել է, որ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն, լինելով «ՍԱՍ-ԳՐՈՒՊ» ՓԲԸ-ի ռազմավարական գործընկերը, չի բացառում հետագայում IPO անցկացումը:

ЗАО «САС-ГРУП» 30 ноября объявило об эмиссии валютных именных купонных облигаций на рынке капитала Армении.
Номинальная стоимость облигаций составит 10 долларов США, будет эмитировано 700 000 облигаций, общим объемом в 7 млн долларов США, со сроком обращения в 24 месяца. Номинальная доходность облигаций составляет 10,1%, которая будет выплачиваться дважды в год.
Андеррайтером эмиссии выступает ЗАО «Америабанк», размещение облигаций состоится с 6 декабря 2012 года до 10 января 2013 года.
«САС-ГРУП впервые в сфере предпринимательства Армении выступает с предложением корпоративных валютных облигаций для своих клиентов и инвесторов» – сказал директор сети супермаркетов САС Степан Саакян. По его словам, целью привлечения инвестиций является расширение ритейловской сети ЗАО «САС-ГРУП» в столице.
Как отметил директор по линии банковских инвестиционных сделок ЗАО «Америабанк» Арно Мосикян, это позволит привлечь инвестиции из-за рубежа, тем более, что большой интерес уже проявляют инвесторы из России и других стран, где проживает армянская Диаспора.
Корпоративные облигации пройдут листинг на фондовой бирже NASDAQ OMX Армения. Желающие могут приобрести облигации в объеме от 10 долларов США до 5 млн долларов США.
Арно Мосикян также добавил, что ЗАО «Америабанк», являясь стратегическим партнером ЗАО «САС-ГРУП», не исключает в дальнейшем и проведения IPO.