Աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում, որը տեղի է ունենում Երևանում, բռնցքամարտիկ Ռաֆայել Սիմոնյանը մինչև 91 կգ քաշային կարգում 19:8 հաշվով հաղթեց վրացի Դաթա Քվիրքվելիին:
«Դժվարությամբ կարողացա հաղթել, որովհետև մրցակիցս շատ ուժեղ էր: Առաջին ռաունդում պարտվեցի, բայց հետո կարողացա հավաքվել և իմ օգտին ավարտել մարտը»,- ասաց հայ բռնցքամարտիկը:
Սիմոնյանի խոսքով, նա կարողացավ գերազանցել մրցակցին ֆիզիկական պատրաստվածության շնորհիվ, սակայն մարտի սկզբում չէր կարողանում լավ շնչել. «Բայց մարտի ընթացքում կարողացա ուղղել սխալներս, ինձ նաև շատ օգնեց այն, որ մրցակիցս սկսեց աստիճանաբար հոգնել: Երկրպագուները շատ լավ էին երկրպագում ինձ, ինչի համար շնորհակալ եմ»:
Բռնցքամարտով Սիմոնյանը զբաղվոմ է արդեն 6 տարի, մինչ այս երկու անգամ մասնակցել է Եվրոպայի առաջնությունների, սա իր առաջին աշխարհի առաջնությունն է: Հաջորդ մարտում նա մրցելու է Մոնտենեգրոյի ներկայացուցչի հետ, որին 2010 թվականի Եվրոպայի առաջնությունում հաղթել է 17:3 հաշվով:
Հայ բռնցքամարտիկը խոստովանեց, որ հետագայում էլ փորձելու է լավ մարզվել, որպեսզի կարողանա մասնակցել 2016 թվականի Օլիմպիական խաղերին:

30 Ноябрь 2012 - 13:35 AMT
На молодежном чемпионате мира по боксу, который проходит в Ереване, армянский боксер Рафаэль Симонян в весовой категории +91 кг со счетом 19:8 победил представителя Грузии Дата Квинквели.
“Мне с трудом удалось победить, поскольку мой соперник был достаточно силен. В первом раунде я проиграл, но потом сумел собраться и завершить поединок в свою пользу”, – сказал Рафаэль Симонян.
По словам Симоняна, он сумел превзойти противника благодаря хорошей физической подготовке.
“В ходе поединка я сумел исправить свои ошибки, мне еще очень помогло то, что мой противник к концу начал уставать. И болельщики меня очень хорошо поддержали, за что я им благодарен”.
Боксом Рафаэль Симонян занимается вот уже около 6 лет, до этого он дважды принимал участие в чемпионатах Европы, это его первый чемпионат мира. В следующем поединке Симонян встретится представителем Черногории, которого он со счетом 17:3 победил на чемпионате Европы 2010 года.
Армянский боксер признался, что он и в дальнейшем будет упорно тренироваться, поскольку желает принять участие в Олимпийских играх 2016 года.