«Առաջին ռաունդում Ռաֆայելն իրեն լավ չդրսևորեց, սակայն հետո ցուցաբերեց կամային հատկանիշներ և երկրորդում բեկեց հանդիպման ընթացքն ու հաղթեց»,- ասաց Հայաստանի վաստակավոր մարզիչ Գևորգ Միսակյանը, ով նաև Ռաֆայել Սիմոնյանի անձնական մարզիչն է:
Նրա սանը Երևանում ընթացող բռնցքամարտի երիտասարդական աշխարհի առաջնության նախնական մարտում մինչև 91 կգ քաշային կարգում 19:8 հաշվով հաղթել է վրացի Դաթա Քվիրքվելիին:
Ըստ մարզչի, ամենակարևորն այն է, որ իր սանը դժվարին պահին չհանձնվեց և երկրպագուներին չհիասթափեցրեց. «Եթե մյուս մարտերում էլ Ռաֆայելը նման կերպ գործի, անպայման կհաղթի»:

“В первом раунде Рафаэль не очень хорошо зарекомендовал себя, однако потом он проявил волевые качества и во втором раунде, переломив ход встречи, победил противника», сказал заслуженный тренер РА Геворк Мисакян, который также является личным тренером Рафаэля Симоняна.
Его ученик на проходящем в Ереване молодежном ЧМ по боксу в весовой категории до 91 кг со счетом 19:8 победил грузинского боксера Дата Квирквели.
По словам тренера, самое главное – это то, что в трудную минуту его ученик не сдался и не разочаровал своих болельщиков.
“Если Рафаэль продолжит действовать также, как в первом поединке, он непременно победит”, – сказал Мисакян.