Երեկ Մալթայում կայացել է Եվրոպական կինոակադեմիայի մրցանակների հանձնումը: Ինչպես հաղորդում է «Ֆիլմ Պրոն», գրեթե բոլոր հիմնական անվանակարգերում հաղթել է Միխայել Հանեկեի «Սեր» ֆիմը, որն ավելի վաղ Գրան պրի էր նվաճել Կաննի կինոփառատոնում: Եվրոպական «Օսկարի» դափնեկիրների թվի մեջ են մտել «Ամոթ» (ռեժ. Սթիվ ՄաքՔուին), «Լրտես, դուրս կորիր» (ռեժ. Թոմաս Ալֆրեդսոն) ֆիլմերի ստեղծողները:
Հանեկեի ֆիլմը եվրոպական «Օսկար» է ստացել «Տարվա ֆիլմ», «Տարվա ռեժիսոր», «Տարվա դերասանուհի» (Էմանուել Ռիվա) և «Տարվա դերասան» (Ժան Լուի Տրենտինյան) անվանակարգերում:
Լավագույն սցենարի համար մրցանակին արժանացել են Թոմաս Վինտերբերգը և Թոբիաս Լինդհոլմը՝ «Որս» շվեդական ֆիլմի ստեղծողները: Լավագույն օպերատորական աշխատանքի և լավագույն մոնտաժի համար մրցանակներ են ստացել Շոն Բոբիտը և Ջո Ուոքերը, որոնք աշխատել են «Ամոթ» սկանդալային նախագծի վրա:
Դերասանուհի Հելեն Միրենը ստացել է կինոակադեմիայի հատուկ մրցանակ «համաշխարհային կինոմատոգրաֆում եվրոպական ավանդի համար»:

Michael Haneke's Amourwas a big winner at the annual European Film Academy's awards December 1, according to The Hollywood Reporter.
Haneke's Palme d'Or winning elderly drama picked up a quartet of the evening's top plaudits.The film picked up the evening's top award, the best European Film 2012, at the culmination of an evening's prize-giving.
Spanish filmmaker Carlos Saura and Amira Casar presented the award to Haneke for Amour. Haneke thanked everyone again, saying he didn't expect to be back on the stage again so soon after picked up the best director plaudit.
Earlier Mads Mikkelson presented the evening's best director plaudit to Haneke for his study in ageing and death.
Jean-Louis Trintignant won the best European actor nod for his turn in Amour while his co-star Emmanuelle Riva picked up the evening's best actress award for her turn.