PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում անդրադառնալով Գանձասարի եկեղեցու պարսպապատերի երեսպատմանը ճարտարապետ Ստեփան Նալբանդյանն ասաց, որ դեռ անցած տարի ԼՂՀ-ում ձևավորվել էր հանձնախումբ, որը եկել էր Երևան և ՀՀ մշակույթի նախարարությունից օգնություն խնդրել: Այստեղ նրանց ասել են, որ դա ուրիշ պետություն է, և իրենք չեն կարող օգնել:
«Պատմությունն է ոչնչացվում: Նման որոշումներ կայացնելու համար նախագիծ է պետք, հնագետներ պետք է մասնակցեն, ստուգվի սեյսմակայունությունը: Դա նույնն է, որ Փարիզի Աստվածամոր տաճարի մի անկյունը ինչ որ մեկը բռնի երեսպատի»:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 1-ին PanARMENIAN.Net ն ահազանգ ստացավ, որ կրկին վերսկսվել է Գանձասարի եկեղեցու պարսպապատերի երեսպատումը: PanARMENIAN Photo-ի լուսանկարիչ Արեգ Բալայանը շտապել էր ահազանգի հետքերով:

В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, говоря об облицовке стены вокруг монастыря Гандзасар, архитектор Степан Налбандян отметил, что еще в прошлом году в НКР была сформирована комиссия, которая приехала в Ереван и попросила поддержки в Министерстве культуры РА. Там им ответили, что это другое государство, и они не могут помочь.
“Уничтожается история. Для принятия подобных решений необходим проект, в процессе должны участвовать археологи, должна быть проверена сейсмостойкость. Это то же самое, как если бы кто-то начал облицовывать один из углов Собора Парижской Богоматери”.
Напомним, что 1 декабря PanARMENIAN.Net получил сигнал о том, что вновь возобновились работы по облицовке стены Гандзасарского монастыря. Фотограф PanARMENIAN Photo Арег Балаян поспешил по следам сигнала. На месте выяснилось, что облицовочные работы были начаты еще неделю назад.