ԼՂՀ զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչությունում դեռևս չեն մեկնաբանում Գանձասարի եկեղեցում վերսկսված պարսպապատերի երեսպատման վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանն այս պահին գտնվում է արձակուրդում, և, ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց վերջինիս օգնականը, արձակուրդից «կվերադառնա մոտ օրերս»:
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Գայանե Գրիգորյանը ասաց, որ տեղյակ չէ երեսպատման աշխատանքների վերսկսումից, հավելելով, որ այդ հարցերով զբաղվում է վերոնշյալ վարչությունը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը փորձեց կապնվել արձակուրդում գտնվող Սերգեյ Շահվերդյանի հետ: Նա պատասխանեց հեռախոսազանգին: Լսելով, որ Գանձասարի հարցով զանգահարում են լրատվական գործակալությունից, նա սկսեց «վատ լսել», այնուհետև կապն ընդհատվեց: Դրանից հետո Շահվերդյանը զանգերին էլ չի պատասխանում:
ԼՂՀ զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչություն երկրորդ զանգի ընթացքում ասացին, որ տեղյակ են, որ Գանձասարում ընթանում են շինաշխատանքներ, սակայն մանրամասները դեռրս չեն ճշտվել: Ամեն դեպքում, ընթացող աշխատանքների հեղինակը վարչությունը չէ: Մեր թղթակցի այն հարցին, թե արդյոք, ինչպես տեղի բնակիչներն են ասում, աշխատանքներն արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ ընթանում են, վարչության աշխատակիցը պատասխանեց, որ իրենց տեղեկություններով, դրանք սկսվել են ոչ աշխատանքային օրերին, այսինքն՝ շաբաթ ու կիրակի:
Դեկտեմբերի 1-ին PanARMENIAN.Net-ն ահազանգ էր ստացել, որ կրկին վերսկսվել է Գանձասարի եկեղեցու պարսպապատերի երեսպատումը: PanARMENIAN Photo-ի լուսանկարիչ Արեգ Բալայանը շտապել էր ահազանգի հետքերով ու պարզել էր, որ աշխատանքները սկսվել են դեռ մեկ շաբաթ առաջ:

3 Декабрь 2012 - 10:11 AMT
В Управлении по туризму и защите исторической среды НКР пока никак не комментируют информацию о возобновлении облицовочных работ стены монастыря Гандзасар. Начальник управления Сергей Шахвердян в настоящее время находится в отпуске, и, как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net его помощник, он вернется из отпуска “в ближайшие дни”.
Заместитель министра культуры и по делам молодежи НКР Гаяне Григорян сказала, что не в курсе проводимых работ, добавив, что данными вопросами занимается вышеуказанное управление.
Корреспондент PanARMENIAN.Net попытался связаться с находящимся в отпуску Сергеем Шахвердяном. Тот ответил на телефонный звонок. Узнав о том, что ему звонят из информационного агентства по поводу Гандзасара, он неожиданно стал “плохо слышать”, затем связь оборвалась. После этого Шахвердян перестал отвечать на телефонные звонки.
После того, как наш корреспондент во второй раз связался с Управлением по туризму и защите исторической среды НКР, ему сказали, что они в курсе начала работ по облицовке монастырского комплекса, однако пока не уточнили подробности. Во всяком случае, автором проводимых работ является не их управление. На вопрос корреспондента о том, на самом ли деле облицовочные работы ведутся уже неделю, как утверждают жители близлежащих домов, в управлении ответили, что работы были начаты в эти выходные дни.
1 декабря PanARMENIAN.Net получил сигнал о том, что вновь возобновлены работы по облицовке Гандзасарского монастыря в Арцахе. Фотограф PanARMENIAN Photo Арег Бадалян с утра отправился по следам сигнала, и, как оказалось, данные слухи подтвердились, и работы по облицовке начались примерно неделю назад.