Հունական ոստիկանությունը կիրակի օրը Հին Օլիմպոսում գտնվող Օլիմպիական խաղերի պատմության թանգարան է վերադարձրել 77 հնամենիի ցուցանշումներ: Այդ մասին հաղորդել է հունական պետական հեռուստատեսությունը:
Ցուցանմուշները գողացվել են փետրվարին զինված կողոպուտի ժամանակ: Կողոպուտը բացահայտվել է նոյեմբերի վերջին, գործով ձերբակալվել են երեք տեղի բնակիչներ: «Մեր քաղաքական ժառանգության գանձերն առանց հսկողության չեն մնում»,- ցուցանմուշների հանձնման արարողության ընթացքում հավաստիացրել է Հունաստանի մշակույթի առաջին փոխնախարար Կոստաս Ձավարասը:
Թանգարան են վերադարձվել ոսկե, բրոնզե և կավե արժեքավոր ցուցանմուշներ: Ոստիկանությունը գտել է կասկածյալների հետքը, երբ նրանք կորցրել են զգոնությունը և փորձել սև շուկայում 1,5 մլն եվրոյով վաճառել գողացված ամենաարժեքավոր իրերից մեկը` մ.թ.ա XV դարի մատանի:

3 Декабрь 2012 - 10:11 AMT
Греческая полиция вернула в воскресенье в музей истории Олимпийских игр в Древней Олимпии 77 древних экспонатов. Об этом сообщило греческое государственное телевидение.
Экспонаты были похищены в феврале при вооруженном ограблении. Ограбление было раскрыто в конце ноября, по делу арестованы трое местных жителей. "Сокровища нашего политического наследия не остаются без охраны", — заверил в ходе церемонии передачи экспонатов первый замминистра культуры Греции Костас Дзаварас, сообщает РИА Новости.
На свое место в экспозиции музея вернутся ценные экспонаты из золота, бронзы и глины. Полиция вышла на след подозреваемых, когда те потеряли бдительность и попытались продать на черном рынке за 1,5 миллиона евро один из наиболее ценных похищенных экспонатов — перстень XV века до нашей эры. Однако "покупателями", с которыми велись переговоры в городе Патры, оказались полицейские, и подозреваемые были задержаны.