«Տարոնն արեց ամեն ինչ, որպեսզի հասնի հաղթանակի, սակայն կուբացի բռնցքամարտիկը շատ ուժեղ էր: Մարտը հավասար էր ընթանում, և մի քանի միավորի տարբերությունն այդ մասին է խոսում»,- ասաց Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դերենիկ Ոսկանյանը:
Երևանում ընթացող երիտասարդական աշխարհի առաջնության քառորդ փուլում Տարոն Սողոմոնյանը զիջել է կուբացի Ալեքսիս Դամիան Գուիբերտին 17:12 հաշվով:
Ըստ մարզչի, հայ բռնցքամարտիկը ռինգում այդքան էլ թարմ տեսք չուներ, քանի որ մինչ այդ դժվարին հաղթանակներ էր տոնել ադրբեջանցի Նասրադին Մամադովի, Դմիտրի Սապոնինի (Բելառուս) և Ջահանգիր Դավիդովի (Ուզբեկստան) նկատմամբ: «Ընդհանուր առմամբ Տարոնի ելույթից ես գոհ եմ, նա մինչև վերջ պայքարեց, սակայն նրա մոտ ամեն ինչ չէ, որ ստացվեց: Կարծում եմ՝ հենց կուբացի մարզիկն էլ 56 կգ քաշային կարգում կնվաճի աշխարհի չեմպիոնի կոչումը»,- ընդգծեց Ոսկանյանը:
Այսօր երեկոյան մրցահերթում ռինգ են դուրս գալու Նիկոլայ Հարությունովը (81կգ) և Նարեկ Մելքոնյանը (+91կգ), որոնց հետ մարզիչը մեծ հույսեր է կապում և հավատում է, որ նրանք կարող են մեդալների համար պայքարել:

4 Декабрь 2012 - 13:13 AMT
“Тарон сделал все возможное, чтобы добиться победы, однако кубинский боксер был очень силен. Шел равный бой, об этом свидетельствует небольшая разница в очках”, – сказал главный тренер молодежной сборной Армении Дереник Восканян.
В 1 /4 финала Ереванского молодежного чемпионата мира по боксу Тарон Согомонян уступил кубинцу Алексису Дамиану Гуиберту со счетом 17:12.
По словам тренера, армянский боксер на ринге выглядел несколько уставшим, поскольку до этого одержал довольно сложные победы над азербайджанцем Насреддином Мамедовым, Дмитрием Сапониным (Беларусь) и Джаангиром Давыдовым (Узбекистан).
“В общей сложности, я доволен выступлением Тарона, он боролся до конца, хотя у него не все получилось. Думаю, именно кубинский боксер в весовой категории 56 кг завоюет звание чемпиона мира”, – подчеркнул Восканян.
Вечером 4 декабря на ринге СКК выступят Николай Арутюнов (81 кг) и Нарек Мелконян (+91 кг), их противниками будут Стид Барнаби (Англия) и Иосип Гранич (Хорватия).