Ֆուտզալի EURO- 2014-ին կմասնակցեն ռեկորդային թվով մասնակիցներ` 45 հավաքականներ: Նախնական փուլի խաղերը կանցկացվեն 2013-ի հունվարի 22-27-ը:
Հայաստանի ֆուտզալի հավաքականը հայտնվել է D խմբում, որտեղ վերջինիս մրցակիցներն են լինելու Ուելսի, Բուլղարիայի, Հունաստանի հավաքականները:
6 խմբեր կանցկացնեն մինի-մրցաշարեր մրցակիցներից մեկի դաշտում: Բոլոր մասնակիցները կբաժանվեն 4 խմբերի` ըստ գործակիցների վարկանիշի:
Նախնական փուլի 6 խմբերի հաղթողները կանցնեն հիմնական փուլ, որը կխաղարկվի 2013-ի մարտի 27-30-ը: Դրա վիճակահանությունը ևս տեղի կունենա երեքշաբթի օրը, որի ընթացքում կորոշվեն 7 խմբերի կազմերը: Մինի-մրցաշարերի կազմակերպիչներն արդեն որոշվել են: Դրանք Իսպանիայի, Իտալիայի, Սերբիայի, Սլովակիայի, Նիդերլանդների, Թուրքիայի և Լատվիայի հավաքականներն են:
7 խմբերի հաղթողները Բելգիայի հավաքականին կմիանան եզրափակիչ փուլում: Երկրորդ տեղի 7 թիմերը և 3-րդ տեղի լավագույն թիմը սեպտեմբերի 17 և 24-ին կմասնակցեն անցումային հանդիպումներին: 2 հանդիպումների արդյունքում 4 զույգերի լավագույն թիմերը կլրացնեն եզրափակիչ փուլի մասնակիցների թիվը, հաղորդում է ՈւԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքը:

Holders Spain will face 2012 semi-finalists Croatia after the route to UEFA Futsal EURO 2014 was mapped out in Nyon, UEFA official website reported.
In the draws, conducted by UEFA General Secretary Gianni Infantino and UEFA head of women's and futsal competitions Mikael Salzer, a record 44 sides entered to join hosts Belgium in the 12-team finals in Antwerp from 28 January to 8 February 2014. A total of 22 will start in the preliminary round, including debutants Denmark, Gibraltar, Sweden and Wales.
Armenia was drawn into preliminary round Group D along with Greece, Bulgaria and Wales.
The winners of the six mini-tournaments held from 22 to 27 January will progress to the main round, hoping to emulate Turkey who qualified for the 2012 finals having begun in the preliminary round.
In the main round, played between 27 and 30 March, Spain will host one of the seven groups with Croatia, the Former Yugoslav Republic of Macedonia and a preliminary round winner to join them. The 2012 runners-up Russia travel to Latvia, with Romania and Kazakhstan also in their section. Italy, the only other side to win this tournament, will welcome Hungary and Finland and a team from the preliminary round.
The seven main round group winners will progress to join Belgium in the final tournament. The seven runners-up plus the best third-placed side will contest play-offs on 17 and 24 September. The winners of the four two-legged ties will complete the 12-team lineup for the finals.