Նավթի համաշխարհային գներն ավելանում են չորեքշաբթի օրվա սակարկությունների ընթացքում Չինաստանի Կոմկուսի նիստի արդյունքների ֆոնի վրա, որը մտադիր է աջակցել տնտեսությանը, վկայում են սակարկությունների տվյալները: Brent Crude Oil տեսակի հյուսիսծովյան նավթային խառնուրդի հունվարյան ֆյուչերսների արժեքն աճել է 0.23 դոլարով կամ 0.21 տոկոսով` մինչև մեկ բարելի համար 110.07 դոլար: WTI տեսակի թեթև նավթի հունվարյան ֆյուչերսների արժեքը բարձրացել է 0.32 դոլարով կամ 0.36 տոկոսով` մինչև մեկ բարելի համար 88.82 դոլար:
Նավթի գները բարձրանում են նաև ԱՄՆ-ում հումքի պաշարների վերաբերյալ վիճակագրության սպասումներին ֆոնին: Ինչպես ենթադրում են վերլուծաբանները, մեծածախ պահեստներում կոմերցիոն պաշարներն անցած շաբաթ կրճատվել են 0.5 մլն բարելով, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:

Мировые цены на нефть увеличиваются в ходе торгов среды на фоне итогов заседания Компартии Китая, которая намерена поддерживать экономику и урбанизацию в стране, свидетельствуют данные торгов.
Цена январских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent Crude Oil к 09.24 мск выросла на 0,23 доллара, или на 0,21%, — до 110,07 доллара за баррель. Стоимость январских фьючерсов на легкую нефть марки WTI повысилась на 0,32 доллара, или на 0,36%, — до 88,82 доллара за баррель.
Агентство Синьхуа сообщило ранее, что китайские власти планируют стимулировать внутренний спрос, урбанизацию, поддерживать малый бизнес. Кроме того, правительство будет поощрять консолидацию тех отраслей экономики, где в настоящее время наблюдается избыточное предложение.
Цены на нефть увеличиваются также в ожидании статистики по запасам сырья в США. Как полагают аналитики, коммерческие запасы на оптовых складах сократились за прошедшую неделю на 0,5 миллиона баррелей, передает РИА Новости.