Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեշնլի Միջազգային գործարար զեկույցի (IBR) համաձայն` աշխարհում տասը գործարարներից չորսը կարծում են, որ եվրոգոտու ճգնաժամը բացասականազդեցություն է ունեցել իրենց բիզնեսի վրա: Ճգնաժամի պատճառած վնասները ողջ աշխարհում ընդհանուր առմամբ կազմում են 2 տրիլլիոն ԱՄՆ դոլար:1 Հետազոտությունընշում է, որ ճգնաժամը դեռևս չի նահանջել, ինչպես նաև ընդգծում է, որ Եվրամիության հեռանկարում դեռևս առկա են մի շարք մարտահրավերներ, քանի որ գործարարներըապագայում նախատեսում են նվազեցնել առևտուրը այդ տարածաշրջանում:
Ըստ IBR –ի՝ եվրոգոտու ճգնաժամը բացասաբար է անդրադարձել գործարարների եկամուտների վրա. հարցվածների կեսից ավելին (54%) նկատել են, որ ճգնաժամի պատճառով իրենց եկամուտները նվազել են ավելի քան 3%-ով, իսկ յուրաքանչյուր երեք գործարարից մեկը (32%) արձանագրում է եկամուտի առնվազն 6% անկում: Միացյալ Նահանգներում գործարարների 11%-ը նշում է, որ ճգնաժամը եկամտի 10 կամ ավելի տոկոսի նվազման պատճառ է հանդիսացել:
Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեշնլի զարգացման պատասխանատու Փոլ Ռայլին մեկնաբանում է. «Բարդ է եվրոգոտու ճգնաժամի արդյունքում գրանցված եկամուտների կորուստների վերաբերյալ ստույգ թվեր ներկայացնել: Սակայն մեր հաշվարկները, որոնք իրականացվել են զեկույցի արդյունքների ու ընկերությունների եկամուտները կազմող համաշխարհային ՀՆԱ-ի՝ հարաբերակցության հիման վրա, ցույց են տալիս, որ ճգնաժամի հետևանքով գործարարները մոտ 2 տրիլլիոն ԱՄՆ դոլլարի կորուստներ են կրել:
Ակնհայտ է, որ ճգնաժամը շատ ավելի մտահոգիչ է տարածաշրջանում, քանի որ գործարարները կորցնում են գումարներ և վտանգված են իրենց աճի հեռանկարները ոչ միայնԵվրոպայում, այլև ողջ աշխարհում»:
Չնայած, որ եվրոգոտու ճգնաժամի պատճառած ամենամեծ վնասները բաժին են հասել Եվրոպայի գործարարներին, IBR- ը ցույց է տալիս, որ նրա բացասական հետևանքներըկրել են նաև այլ տարածաշրջաններում: Ճգնաժամի բացասական ազդեցության մասին ահազանգում են BRIC երկրների (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան)գործարարների 36%-ը, Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան շրջանի գործարարների 34% -ը, Հյուսիսային Ամերիկայի գործարարների 31%-ը և Լատինական Ամերիկայիգործարարների 30%-ը:
Թերևս առավել մտահոգիչ է այն հանգամանքը, որ գործարարների 17%-ը այժմ ավելի քիչ հավանական է համարում Եվրոպայում բիզնես անելու հնարավորությունը:Համեմատության համար ասենք, որ գործարարներին տրվել է նույն հարցը Արաբական Գարունից2 հետո և 2011թ.-ին ցուցանիշը կազմել է 10%: Այժմ Եվրոպայում աշխատելուց խուսափում են առավելապես Թուրքիայի(30%), Չինաստանի (25%), հարավարևելյան Ասիայի (24%) և Լատինական Ամերիկայի (18%) գործարարները: Հետաքրքրական է սակայն, որ Եվրոպայի գործարարները ևս նույն կերպ են մտածում. նրանց 27%-ը համարում է, որ համագործակցությունը միասնական արժույթի մյուս երկրների հետ քիչ հավանական է:
Փոլ Ռայլին հավելեց. «Ճգնաժամի հաղթահարման հապաղումը, ավելի մեծ և երկարաժամկետ վնասներ կհասցնի Եվրոպայի՝ հուսալի առևտրային գործընկերոջ հեղինակությանը: Եթե աշխարհի որոշ արագ աճող շուկաների գործարարները սկսեն իրենց աճին նպաստելու համար տեխնոլոգիաներ և հմտություններ փնտրել այլ վայրերում,ապա Եվրոպայի համար շատ ավելի բարդ կլինի հաղթահարել առկա խնդիրները:
Այնուամենայնիվ, գործարարների՝ տեղում նոր հնարավորություններ փնտրելու պատրաստակամությունը հուսադրող է: Հարկ է նաև ընդգծել, որ Եվրոպան շարունակում է մնալապաստան աշխարհի խոշորագույն միասնական շուկայի համար, ունի նախանձելի ենթակառուցվածք և համարվում է առավել դինամիկ գործարար միջավայրներից մեկնաշխարհում:3 Խնդրի կարգավորման լավագույն ուղին կլինի ճգնաժամի հնարավորինս արագ հաղթահարումը, ինչը կվերացնի անորոշությունը և վստահություն կհաղորդի Եվրոպայի ու աշխարհի գործարարներին հետագայում ներդրումներ կատարելու հարցում և կվերականգնի սպառողի վստահությունը»:

Four in ten businesses globally say the eurozone crisis has had a negative impact on their business, according to the latest Grant Thornton International Business Report (IBR).
This is estimated to have wiped US$2trillion off revenues globally. With the crisis still rumbling on, the research also highlights the long-term damage to the prospects of the EU as businesses consider doing less trade in the region in the future.
According to the IBR, the impact of the eurozone crisis on business revenues has been severe: more than half of those negatively affected (54%) say their revenues have dropped by more than 3% as a result of the crisis, and one in three (32%) say they have taken at least a 6% hit. In the United States, the world’s largest economy, 11% of businesses say the crisis has caused their revenue to fall by 10% or more.
Paul Raleigh, Global leader of growth at Grant Thornton International, said: “It’s tricky to pin an exact figure on the total revenue lost as a result of the eurozone crisis. But our calculations, based on the IBR results and the proportion of global GDP accounted for by corporate revenues, suggest that businesses have lost close to US$2trillion as a result of the crisis. Clearly the crisis is doing far more than stifling sentiment in the region. Businesses are also losing money and their growth prospects are suffering, not just in Europe but across the globe.”
Although businesses in Europe have suffered the most acute effects of the eurozone crisis, the IBR reveals that the impact has spread widely and had considerable effect in other regions. Around one in three business leaders in the BRIC economies (36%), Asia-Pacific (34%), North America (31%) and Latin America (30%) cite a negative impact.
Perhaps more worryingly, 17% of businesses globally now say they are less likely to do business in Europe as a result of the crisis. This compares with just 10% when businesses were asked the same question about the Middle East & North Africa in 2011 following the Arab Spring.2 Some of those most likely to stay away from Europe are businesses from Turkey (30%), China (25%), South East Asia (24%) and Latin America (18%).
Interestingly, many businesses in Europe are thinking the same thing; 27% of businesses within the eurozone are now less likely to do business with other members of the currency union.