Արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ Երևանում ընթանում է բռնցքամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը: Մեր երկրի մայրաքաղաքը հյուրընկալել է 68 երկրի ավելի քան 700 բռնցքամարտիկների: Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրն ամեն օր ականատես է լինում ակտիվ ու գեղեցիկ մենամարտերի, իսկ պատվիրակությունների անդամները նշում են, որ Հայաստանը կարողացել է լավ կազմակերպել առաջնությունը:
Իսկ բռնցքամարտի ֆեդերացիան քիչ թե շատ կազմակերպման փորձ ունի. այստեղ դեռ 2009-ին կայացել է աշխարհի պատանիների առաջնությունը, իսկ 2010-ից տեղի է ունենում մեծահասակների միջազգային մրցաշար:
Այս տարվա առաջնությանը մասնակցության հայտ ներկայացրեց նաև Ադրբեջանը: Մինչ նրանց գալը, Հայաստանը հայտնեց, որ կապահովի վերջիններիս անվտանգությունը:
Արդյունքում, նրանք Թբիլիսիից եկան չարթերային չվերթով, մնում են առանձին հյուրանոցում, որի անունը գաղտնի է պահվում, նրանց միշտ հսկում են անվտանգության մի խումբ աշխատակիցներ: Իսկ տրիբունաները… բնական է, որ ծափահարություններվ չեն դիմավորելու, չէ որ, մեղմ ասած, «շատ սիրելի» մարդիկ չեն ռինգ դուրս գալիս: Բայց ինչ են անում հայ երկրպագուները:
Նրանց իրոք չեն հետաքրքրում ազերիների մարտերը, նրանք պարզապես երկրպագում են այն բռնցքամարտիկին, ով մենամարտում է ադրբեջանցու դեմ:
Մի պահ հիշենք, թե ընդամենը մեկ տարի առաջ ինչպես էր Բաքուն հյուրընկալել մեր բռնցքամարտիկներին: Հենց մարտերի ժամանակ մեր տղաներին դիմավորել էին քարերով, հայհոյանքներով, սուլոցներով: Արդյունքնում, մեր մարզիկները դահլիճում չեն կարողացել հետևել նույնիսկ իրենց թիմակիցների կամ էլ մրցակիցների ելույթին:
Իսկ Երևանում ադրբեջանցի մարզիկներն առանձին տրիբունայում հետևում են առաջնությանը, երկրպագում են իրենց ընկերներին, լուսանկարվում են, և նրանց տրիբունան հսկվում է ամենաբարձր մակարդակով:
Մի քանի օր առաջ Ադրբեջանի սպորտի և երիտասարդության նախարար Ազադ Ռահիմովն ասել էր, որ իրենց պատվիրակության անվտանգությունը շատ բարձր մակարդակով է ապահովված:
Սակայն ադրբեջանցիները չէին հանգստանա, եթե չփորձեին իրենց հատուկ ոճով ինչ-որ վատ բան գտնել:
Բանն այն է, որ աշխարհի առաջնության պաշտոնական գրքույկում Հայաստանի Հանրապետության հետ մեկտեղ նաև ներկայացված է Արցախը, որպես անկախ պետություն:
Իսկ կա՞ մեկը, որ կարող է պնդել հակառակը: Արցախի ժողովուրդն ինքն է ընտրել իր անկախության ուղին, և ազատագրվելով` արդեն 20 տարի է, ինչ կառուցում է իր անկախ երկիրը:
Ադրբեջանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Աղաջան Աբիևը azerisport.com-ին ասել է. «Առաջին հերթին մենք սպասում ենք, որպեսզի մեր թիմը հետ վերադառնա ու իր հետ բերի այդ գրքույկը: Դրանից հետո կորոշենք մեր անելիքները: Բայց մտադիր ենք դիմել ԱԻԲԱ-ին: Չգիտեմ` նրանք ինչ որոշում կընդունեն, բայց չի բացառվում, որ կարգելեն Հայաստանին այսուհետև անցկացնել միջազգային մրցաշարեր»,- ասել է Աբիևը:
Ինչ կարելի է ասել… գրքում տեղ է գտել այն, ինչը ճիշտ է: Իսկ ԱԻԲԱ-ն տվյալ երկրին միջազգային մրցաշարի անցկացման թույտվություն տալիս է ըստ մրցաշարերի անցկացման բարձր մակարդակի: Չպետք է նաև մոռանալ, որ երբ Թաիլանդը հրաժարվեց առաջնության անցկացումից, հենց Հայաստանն էր, որ ձեռք մեկնեց ԱԻԲԱ-ին ու առաջարկեց այն կազմակերպել իր երկրում:
Առաջնությունն արդեն մոտենում է եզրագծին, և կարելի է ասել, որ այն ստացվել է, ու բոլոր մասնակիցներն իրենց հետ կտանեն միայն դրական ու անմոռանալի հիշողություններ: Մենք անգամ չէինք էլ մտածում, որ ադրբեջանցիներն անգամ հոգու խորքում կխոստովանեն, որ երևանյան առաջնությունն իրենց համար ինչ որ բանով առանձնացել է: Նրանք եկան, որովհետև մեր բռնցքամարտիկներն էլ գնացել էին Բաքու, պարզապես նրանք չցանկացան «պարտք մնալ» մեզ:

6 Декабрь 2012 - 09:30 AMT
Уже неделя, как в Ереване проходит молодежный чемпионат мира по боксу, на который в столицу Армении приехали более 700 боксеров из 68 стран мира. Каждый день Спортивно-концертный комплекс им. Карена Демирчяна становится свидетелем активных и красивых боев, а члены делегаций отмечают, что в Армении смогли организовать первенство на высоком уровне.
У Федерации бокса Армении есть достаточно большой опыт организации подобных мероприятий: впервые мировое юношеское первенство было организовано здесь в 2009 году, с 2010 года – проводится международный турнир среди взрослых.
В этом году на участие в чемпионате заявку представил и Азербайджан. Армения, в свою очередь, заявила, что обеспечит безопасность азербайджанских спортсменов. В итоге из Тбилиси в Ереван представители Азербайджана прибыли чартерным рейсом, живут они в отдельной гостинице, название которой держится в тайне, их всегда охраняет группа сотрудников служб безопасности.
А трибуны… Естественно, что азербайджанских спортсменов не будут встречать в Ереване аплодисментами, и армянские болельщики болеют за соперников азербайджанцев.
Здесь стоит вспомнить, что всего лишь год назад армянские спортсмены отправились на чемпионат в Баку. Даже во время боев армянских ребят встречали камнями, нецензурной бранью и свистом. В результате, армянские спортсмены не могли даже находиться в зале и следить за выступлениями своих товарищей.
А в Ереване азербайджанские боксеры с отдельной трибуны могут следить за ходом первенства, болеют за своих, фотографироваться, а их трибуна охраняется на самом высоком уровне.
Несколько дней назад министр спорта и молодежи Азербайджана Азад Рагимов признал, что их делегацию в армянской столице берегут как зеницу ока.
Однако азербайджанцы не были бы азербайджанцами, если бы не попробовали найти в бочке меда ложку дегтя. На это раз ложкой и даже половником дегтя стало для азербайджанцев упоминание в официальном буклете первенства наравне с Арменией Республики Арцах.
Моментально отреагировав, заместитель председателя Федерации бокса Азербайджана Агаджан Абиев заявил: “Первым делом мы ждем брошюрку, которую привезет в Баку азербайджанская делегация после завершения чемпионата. И лишь после этого мы предпримем свои действия. В первую очередь направим соответствующий документ во Всемирную ассоциацию бокса (АИБА). Это политический вопрос. Не знаю, какое решение примет АИБА, но могу предполагать, что они могут запретить проведение международных соревнований в Армении”.
Что тут можно сказать. В буклете нашла отражение реальность. А АИБА дает разрешение на проведение международного турнира конкретной стране, исходя из высокого уровня организации. Не надо забывать и о том, что когда Таиланд отказался проводить первенство, именно Армения протянула руку помощи АИБА и предложила принять чемпионат.
Ереванское первенство подходит к своему финалу, и можно сказать, что оно удалось, и все участники увезут с собой положительные и незабываемые впечатления. Что же касается азербайджанцев… Никто и не сомневался, что они даже в глубине души не признаются, что им чем-то понравился чемпионат в Ереване. Они приехали сюда только потому, что армянские спортсмены в прошлом году были в Баку. Они просто не захотели остаться в долгу перед нами.