Արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ Երևանում ընթանում է բռնցքամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը: Մեր երկրի մայրաքաղաքը հյուրընկալել է 68 երկրի ավելի քան 700 բռնցքամարտիկների: Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրն ամեն օր ականատես է լինում ակտիվ ու գեղեցիկ մենամարտերի, իսկ պատվիրակությունների անդամները նշում են, որ Հայաստանը կարողացել է լավ կազմակերպել առաջնությունը:
Իսկ բռնցքամարտի ֆեդերացիան քիչ թե շատ կազմակերպման փորձ ունի. այստեղ դեռ 2009-ին կայացել է աշխարհի պատանիների առաջնությունը, իսկ 2010-ից տեղի է ունենում մեծահասակների միջազգային մրցաշար:
Այս տարվա առաջնությանը մասնակցության հայտ ներկայացրեց նաև Ադրբեջանը: Մինչ նրանց գալը, Հայաստանը հայտնեց, որ կապահովի վերջիններիս անվտանգությունը:
Արդյունքում, նրանք Թբիլիսիից եկան չարթերային չվերթով, մնում են առանձին հյուրանոցում, որի անունը գաղտնի է պահվում, նրանց միշտ հսկում են անվտանգության մի խումբ աշխատակիցներ: Իսկ տրիբունաները… բնական է, որ ծափահարություններվ չեն դիմավորելու, չէ որ, մեղմ ասած, «շատ սիրելի» մարդիկ չեն ռինգ դուրս գալիս: Բայց ինչ են անում հայ երկրպագուները:
Նրանց իրոք չեն հետաքրքրում ազերիների մարտերը, նրանք պարզապես երկրպագում են այն բռնցքամարտիկին, ով մենամարտում է ադրբեջանցու դեմ:
Մի պահ հիշենք, թե ընդամենը մեկ տարի առաջ ինչպես էր Բաքուն հյուրընկալել մեր բռնցքամարտիկներին: Հենց մարտերի ժամանակ մեր տղաներին դիմավորել էին քարերով, հայհոյանքներով, սուլոցներով: Արդյունքնում, մեր մարզիկները դահլիճում չեն կարողացել հետևել նույնիսկ իրենց թիմակիցների կամ էլ մրցակիցների ելույթին:
Իսկ Երևանում ադրբեջանցի մարզիկներն առանձին տրիբունայում հետևում են առաջնությանը, երկրպագում են իրենց ընկերներին, լուսանկարվում են, և նրանց տրիբունան հսկվում է ամենաբարձր մակարդակով:
Մի քանի օր առաջ Ադրբեջանի սպորտի և երիտասարդության նախարար Ազադ Ռահիմովն ասել էր, որ իրենց պատվիրակության անվտանգությունը շատ բարձր մակարդակով է ապահովված:
Սակայն ադրբեջանցիները չէին հանգստանա, եթե չփորձեին իրենց հատուկ ոճով ինչ-որ վատ բան գտնել:
Բանն այն է, որ աշխարհի առաջնության պաշտոնական գրքույկում Հայաստանի Հանրապետության հետ մեկտեղ նաև ներկայացված է Արցախը, որպես անկախ պետություն:
Իսկ կա՞ մեկը, որ կարող է պնդել հակառակը: Արցախի ժողովուրդն ինքն է ընտրել իր անկախության ուղին, և ազատագրվելով` արդեն 20 տարի է, ինչ կառուցում է իր անկախ երկիրը:
Ադրբեջանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Աղաջան Աբիևը azerisport.com-ին ասել է. «Առաջին հերթին մենք սպասում ենք, որպեսզի մեր թիմը հետ վերադառնա ու իր հետ բերի այդ գրքույկը: Դրանից հետո կորոշենք մեր անելիքները: Բայց մտադիր ենք դիմել ԱԻԲԱ-ին: Չգիտեմ` նրանք ինչ որոշում կընդունեն, բայց չի բացառվում, որ կարգելեն Հայաստանին այսուհետև անցկացնել միջազգային մրցաշարեր»,- ասել է Աբիևը:
Ինչ կարելի է ասել… գրքում տեղ է գտել այն, ինչը ճիշտ է: Իսկ ԱԻԲԱ-ն տվյալ երկրին միջազգային մրցաշարի անցկացման թույտվություն տալիս է ըստ մրցաշարերի անցկացման բարձր մակարդակի: Չպետք է նաև մոռանալ, որ երբ Թաիլանդը հրաժարվեց առաջնության անցկացումից, հենց Հայաստանն էր, որ ձեռք մեկնեց ԱԻԲԱ-ին ու առաջարկեց այն կազմակերպել իր երկրում:
Առաջնությունն արդեն մոտենում է եզրագծին, և կարելի է ասել, որ այն ստացվել է, ու բոլոր մասնակիցներն իրենց հետ կտանեն միայն դրական ու անմոռանալի հիշողություններ: Մենք անգամ չէինք էլ մտածում, որ ադրբեջանցիներն անգամ հոգու խորքում կխոստովանեն, որ երևանյան առաջնությունն իրենց համար ինչ որ բանով առանձնացել է: Նրանք եկան, որովհետև մեր բռնցքամարտիկներն էլ գնացել էին Բաքու, պարզապես նրանք չցանկացան «պարտք մնալ» մեզ:

It’s already a week Yerevan is hosting AIBA Youth World Boxing Championships, with over 700 athletes from 68 countries participating.
Boxing Federation of Armenia boasts vast experience in organization of similar events, with Yerevan first hosting 2009 youth championships and international boxing tournaments since 2010.
This year Azerbaijan was among the countries expressing readiness to participate in the event, with Armenia, in turn, pledging to ensure Azeri athletes’ security. As a result, special Tbilisi-Baku charter flight operated for Azerbaijani boxers, who are currently staying at a separate hotel, with a group of security officers constantly guarding them.
Naturally, Azerbaijani sportsmen were not expected to receive standing ovation in Yerevan, with Armenian fans supporting their rivals.
It’s noteworthy that Armenian boxers were stoned and showered with profanities when performing at Baku-hosted 2011 AIBA World Boxing Championships, which left them without support, forcing their friends out of the hall.
Instead, Azerbaijani boxers are free to watch Yerevan championships from separate stands, support their compatriots and take photos, with high-level security constantly ensured.
Even Azerbaijani Minister of Youth and Sports Azad Rahimov confessed a few days ago that their athletes’ security was ensured at highest level.
However, inclusion of Artsakh Republic in the official pamphlet of the championships came as upsetting to Baku delegation.
In response, Vice-President of the Azerbaijan Boxing Federation Aghajan Abiyev stated, “We are looking forward for the Azerbaijani delegation to bring the pamphlet. We will further file the document to the International Boxing Association (AIBA). That’s a political issue. I believe the association is authorized to ban Armenian from hosting further international championships.”
With the pamphlet reflecting the mere reality, AIBA grants its permit, depending on the country’s ability to organize international championships. It’s noteworthy that Yerevan lent a helping hand to the association offering to host the event, after Thailand issued a refusal.
Yerevan championships are coming to an end, leaving only positive and unforgettable emotions. As for the Azerbaijanis… no doubt, they can’t confess even at heart to have liked the championships. They agreed to participate in the event out of reluctance to be indebted to Yerevan due to Armenian athletes’ participation in 2011 Baku-hosted championships.