2012թ. հունվար-հոկտեմբերին 2011թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ « Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն իր հաճախորդների համար 53 տոկոսով ավելի է թողարկել առևտրի ֆինանսավորման գործիքներ, ինչը կազմել է 25 մլրդ դրամ: Միջազգային առևտրի ֆինանսավորման հայաստանյան շուկայում Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը բացարձակ առաջատար է, բանկի մասնաբաժինը կազմում է 36 տոկոս: Ընդ որում HSBC բանկի մասնաբաժինը գլոբալ շուկայում կազմել է 9 տոկոս կամ 500 մլրդ դոլար:
Առևտրային ֆինանսավորման գործիքների կիրառումը թույլ է տալիս բանկի հաճախորդներին կրճատել սեփական ֆինանսական ծախսերը 60 տոկոսով՝ միաժամանակ զգալիորեն կրճատելով ռիսկերը, քանի որ բանկը մեծ փորձ ու հնարավորություններ ունի շուկայում:
«Մենք կշարունակենք աջակցել հայկական ընկերություններին և 2013 թվականին նրանք կկարողանան մասնակցել միջազգային խորհրդաժողովների, ապահովելու համար նրանց զարգացումը»,-դեկտեմբերի 6-ին Երևանում հայտարարել է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Տիես Կլիմենտը:
Արդեն 5 հայկական ընկերություններ մասնակցել են «Միջազգային փոխանակում» թեմայով համաժողովներին, որոնք կազմակերպվում են Էյչ-Էս-Բի-Սի խմբի առևտրավարկային վարչության նախաձեռնությամբ: Այս տարի այդ ոլորտի երեք առաջատար հայկական ընկերություններ՝ «Բարսիս» ՍՊԸ (շինանյութի, կոսմետիկայի ու օծանելիքի ներմուծում), «Մանանա Գրեյն» ՍՊԸ (հացահատիկի ներմուծում) և «Լիա-Կ Գրուպ» ՍՊԸ (կերամիկայի ներմուծում) հնարավորություն են ստացել մասնակցելու HSBC համաժողովներին՝ փորձ փոխանակելով ու նոր գործընկերային հարաբերություններ հաստատելով:
Ինչպես հայտնել է «Մանանա Գրեյն» ՍՊԸ-ի ֆինանսական տնօրեն Արմեն Մանուկյանը, ընկերությանը հաջողվել է Բրազիլիայում կայացած համաժողովի ժամանակ նոր գործընկերային հարաբերություններ հաստատել ու նոր գործընկեր գտնել ի դեմս ճապոնական մի ընկերության:
Իր հերթին «Լիա-Կ Գրուպ» ՍՊԸ-ի հիմնադիր Հայրապետ Կարապետյանը նշեց, որ Շանհայում տեղի ունեցած համաժողովի ընթացքում նրան հաջողվեց փորձի փոխանակում կատարել, անհրաժեշտ տեղեկություններ ստանալ միջազգային առևտրի զարգացումների մասին, ինչպես նաև նոր գործընկեր գտնել:

За январь-октябрь 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года ЗАО «HSBC Банк Армения» эмитировал на 53%больше инструментов финансирования торговли для своих клиентов, что составило 25 млрд драмов. На долю банка приходиться 36% от всего банковского рынка услуг по финансированию международной торговли, при этом доля самого HSBC на глобальном рынке составила 9% или 500 млрд долларов.
Использование инструментов торгового финансирования позволяет клиентам ЗАО «HSBC Банк Армения» сокращать свои финансовые расходы на порядка 60%, одновременно значительно сокращая риски, поскольку у банка большой опыт и возможности на этом рынке.
«Мы продолжим оказывать содействие армянским компаниям, использующим инструменты торгового финансирования, и в 2013 году принять участие в международных конференциях для обеспечения их развития», – заявил 6 декабря в Ереване генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Тиес Климент.
Уже 5 армянских компаний приняли участие в конференции на тему «Международный обмен», который организуется по инициативе торгово-кредитного управления Группы HSBC. В этом году три армянских компании, которые являются передовыми в своей сфере, – ООО «Барсис» (импорт косметики и духов), ООО «Манана Грейн» (импорт пшеницы) и ООО «Лиа-К Груп» (импорт керамики) получили возможность принять участие в конференциях HSBC, обменяться опытом и наладить новые партнерские отношения.
Как сообщил финансовый директор ООО «Манана Грейн» Армен Манукян, компании удалось в ходе конференции в Бразилии утвердить новые партнерские отношения и найти нового партнера в лице одной японской организации для поставок в Армению составляющего компонента для корма.
В свою очередь основатель ООО «Лиа-К Груп» Айрапет Карапетян подчеркнул, что в ходе конференции в Шанхае ему удалось обменяться опытом, получить много необходимой информации о развитии международной торговли, а также найти нового партнера.