Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի առևտրավարկային պորտֆելը 2012-ի 10 ամիսների ընթացքում ավելացել է 23 տոկոսով և կազմել 100 մլրդ դրամ, ինչը վկայում է հաճախորդների հաջողությունների և ձեռքբերումների մասին: Այդ մասին Երևանում դեկտեմբերի 6-ին հահտնել է բանկի առևտրավարկային բաժնի ղեկավար Արամ Փինաջյանը:
Խոսելով վարկային պորտֆելի կառուցվածքի մասին` նա նշել է, որ դրանում մեծ մասը բաժին է ընկնում կորպորատիվ հաճախորդներին և միջին բիզնեսին, որոնք կապեր ունեն արտաքին աշխարհի հետ: «Միջազգային բիզնեսով զբաղվող ընկերությունները, խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչները գտնվում են մեր հետաքրքրության շրջանակներում»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է ընդհանուր վարկային պորտֆելին, ապա նրա խոսքով, այն հասնում է շուրջ 125 մլրդ դրամի:
Իր հերթին Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիես Կլեմենցը նշել է, որ բանկն արդեն ապահովել է լավ ֆինանսական ցուցանիշներ, որոնց աճը կշարունակվի նաև մինչև տարեվերջ, բայց տարվա արդյունքները հայտնի կլինեն հաջորդ տարվա սկզբին:
2012-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի շահույթը հարկումից հետո կազմել է 5.7 միլիարդ ՀՀ դրամ` 24 տոկոսի աճ 2011 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ակտիվները կազմել են 207 միլիարդ ՀՀ դրամ` տարեսկզբի համեմատ աճելով 15 տոկոսով:
Հաճախորդներին տրված համախառն վարկերը կազմել են 133 միլիարդ ՀՀ դրամ` տարեսկզբի համեմատ աճելով 23 տոկոսով:
Հաճախորդների ավանդները կազմել են 131 միլիարդ ՀՀ դրամ` տարեսկզբի համեմատ աճելով 8 տոկոսով: Կապիտալի եկամտաբերությունը կազմել է 23 տոկոս:

6 Декабрь 2012 - 10:32 AMT
Торгово-кредитный портфель «HSBC Банк Армения» за 10 месяцев 2012 года увеличился на 23%, составив более 100 млрд. драмов
Торгово-кредитный портфель ЗАО «HSBC Банк Армения» за 10 месяцев 2012 года увеличился на 23% и составил 100 млрд. драмов, что говорит об успехах и достижениях клиентов. Об этом 6 декабря в Ереване сообщил руководитель торгово-кредитного департамента банка Арам Пинаджян.
Говоря о структуре кредитного портфеля, он отметил, что большая доля в нем приходится на корпоративных клиентов и средний бизнес, которые имеют связи с внешним миром. «Компании, занимающиеся международным бизнесом (импорт-экспорт продукции), представители крупных компаний, находятся в поле нашего интереса», – сказал он.
Что же касается общего кредитного портфеля, то по его словам, он достигает порядка 125 млрд. драмов.
Со своей стороны генеральный исполнительный директор «HSBC Банка Армения» Тиес Клеменц подчеркнул, что банк уже обеспечил хорошие финансовые показатели, прирост банка продолжится и до конца года, но итоги года будут известны в начале следующего года.
По состоянию на 30 сентября 2012 года активы ЗАО «HSBC Банк Армения» составили 207 млрд. драмов (рост с начала года на 15%), вклады клиентов – 131 млрд. драмов (рост на 8%), совокупные кредиты, выданные клиентам, – 133 млрд драмов (рост на 23%), доходность капитала составила 23%, а вот чистая прибыль банка составила 5,7 млрд драмов, что на 24% больше аналогичного периода 2011 года.