Երևանում մեկնարկեց «Բրենդեր և թվային տեխնոլոգիաներ» թեմայով ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների միջազգային 3-րդ կոնֆերանսը: Միջոցառումն անցկացվում է «ArmNet 2012» նախագծի շրջանակում և նվիրված է վեբ տեխնոլոգիաներին, բիզնեսի և ՀՀ տնտեսության տարբեր ոլորտներում դրանց ներդրմանը:
«ArmNet 2012»-ի կազմակերպիչ «Ինտերնետ Հանրություն» ՀԿ նախագահ Իգոր Մկրտումյանը ողջույնի խոսքում նշեց, որ «ArmNet 2012» միջազգային կոնֆերանսը ևս մեկ է առիթ է` բարձրաձայնելու ներկայումս հայկական և համաշխարհային համացանցում առկա խնդիրները, խոսելու նորարարությունների և ձեռքբերումների մասին: «Այսօր հայկական կայքերի վեբ անվտանգությունը բավական ցածր է և նման միջոցառումները նպաստում են այդ անվտանգության բարձրացմանը»,- նշեց նա: OrangeArmenia-ի մարքեթինգի բաժնի տնօրեն Արամ Մկրտչյանն իր հերթին փաստեց, որ «ArmNet» նախագիծը 3 տարվա ընթացքում կայացել է և իր ավանդը ներդրել հայկական ինտերնետի և կայքերի զարգացման գործում:
Կոնֆերանսի ընթացքում կներկայանան ոլորտի ինչպես հայ, այնպես էլ միջազգային հայտնի փորձագետներ` Անտոն Մերկուրովը (Instid Russia փորձագետ, Ռուսաստան), Արտաշես Մկրտչյանը (Hayland.am սոցիալական ցանցի ղեկավար, Հայաստան), Իլյա Սիդորովը (Google Russia նախագծերի ղեկավար, Ռուսաստան), Միխայիլ Իլյիչովը (Վեբ բիզնեսի փորձագետ, Ռուսաստան), Սամվել Մարտիրոսյանը (Տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ, Հայաստան), Էրվան Լը Նագարը (Orange Ֆրանս Տելեկոմ Խումբ, սոցիալական մեդիաների փորձագետ, Ֆրանսիա), Րաֆֆի Հալաջյանը (sen.se հիմնադիր, Ֆրանսիա), Օլիվեր Վագները (BuzzRank GmbH գործադիր տնօրեն, հիմնադիր և SocialObjects GmbH գործադիր տնօրեն, հիմնադիր, Գերմանիա):
«ArmNet 2012» համահայկական վեբ-մրցույթի ամփոփումը և մրցանակաբաշխությունը`«ArmNet Awards 2012»-ը, տեղի կունենա այսօր` ժամը 20:30-ին: Հայտնի կդառնան հաղթողների անունները 8 անվանակարգերում` ըստ միջազգային մասնագիտական ժյուրիի և «Ժողովրդական ընտրություն» անվանակարգի, որի հաղթողը կորոշվի SMS-քվեարկությամբ:
«ArmNet 2012» մրցույթին այս տարի մասնակցության հայտ են ներկայացրել 540 կայքեր, բլոգեր և անձնական էջեր: Մրցույթի հիմնական 7 անվանակարգերի հավակնորդների ցանկը հայտարարվել է նոյեմբերի 30-ին:

3-я международная конференция по информационным технологиям на тему “Бренды и цифровые технологии” стартовала в Ереване. Мероприятие проводится в рамках проекта “ArmNet 2012” и посвящена веб-технологиям, бизнесу и их внедрению в различные сферы экономики РА.
Организатор “ArmNet 2012” – глава общественной организации “Интернет-общество” Игорь Мкртумян в своей приветственной речи отметил, что международная конференция “ArmNet 2012” – это еще один повод поднять проблемы, существующие в армянской и мировой сети, рассказать об инновациях и достижениях.
“Сегодня веб-безопасность армянских сайтов находится на достаточно низком уровне, и подобные мероприятия помогают повысить их безопасность”, – отметил он.
Директор отдела по маркетингу компании “OrangeArmenia” Арам Мкртчян в свою очередь засвидетельствовал, что проект “ArmNet” в течение трех лет полностью состоялся, внес свой вклад в развитие армянского Интернета и Интернет-сайтов.
В ходе конференции будут представлены как армянские, так известные международные специалисты данной сферы: Антон Меркуров ( эксперт Instid Russia, Россия), Арташес Мкртчян (руководитель соцсети Hayland.am, Армения), Илья Сидоров (руководитель проектов Google Russia, Россия), Михаил Ильичев эксперт веб-бизнеса, Россия), Самвел Мартиросян (эксперт по информационной безопасности, Армения), Эрван Ле Назар (эксперт по социальным медиа, группа “Orange Франс Телеком”, Франция), Раффи Аладжян (основатель sen.se, Франция), Оливер Вагнер (исполнительный директор BuzzRank GmbH, основатель и исполнительный директор SocialObjects GmbH, Германия).
Подведение итогов всеармянского веб-конкурса “ArmNet 2012” состоится 8 декабря в 20:30 часов.
Станут известны имена победителей в 8 номинациях, их выберет международное профессиональное жюри. Победитель номинации “Народный выбор” будет определен SMS-голосованием.
В этом году заявки на участие в конкурсе “ArmNet 2012” представили 540 сайтов, блогов и личных страниц. Список претендентов на имя победителя в основных 7 номинациях был оглашен 30 ноября.