Բրիտանական Oxfam կազմակերպությանը 2 տարում հաջողվել է Հայաստանում ստեղծել կոոպերատիվներ հանրապետության 17 համայնքներում, ինչը թույլ է տվել 20-30 տոկոսով բարձրացնել յուրաքանչյուր ֆերմերի եկամուտը: Ինչպես հաղորդել է Oxfam-ի հայկական գրասենյակի կենսապահովման հարցերով ծրագրի ղեկավար Վադիմ Ուզունյանը, դեկտեմբերի 12-ին Կոտայքի մարզում ԶԼՄ-ների համար սեմինարի ընթացքում, ծրագիրը նախատեսված է 5 տարվա համար (2010-2015թթ.), որի ընթացքում պլանավորվում է 40 համայնքներում ստեղծել կոոպերատիվներ Հայաստանի Տավուշի և Վայոց Ձորի մարզերում 4000 հազար ֆերմերների համար: Կոոպերացիաների անդամների շարքում զգալի մաս են կազմում կանայք, ինչը նաև լուծում է գենդերային խնդիրը:
«Մենք փորձում ենք խթանել տեղի արտադրությունը, որպեսզի ֆերմերը մնա գյուղում, և ղեկավարվում ենք «Կաճեցնենք ավելի շատ` կկերակրենք մեր երկիրը» կարգախոսով»,- իր հերթին ասել է Oxfam-ի հայկական գրասենյակի տնօրեն Մարգարիտա Հակոբյանը:
Համայնքներում գյուղատնտեսական և սոցիալական ձեռնարկատիրության զարգացման ծրագրի շրջանակներում կազմակերպությունը կենտրոնացել է նաև սառնարանային տնտեսություններ ստեղծելու վրա, ինչը միասնական ապրանքանիշով հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի արտաքին շուկա դուրս գալու նախապայման է, որտեղ արդեն որոշակի փորձ կա: Ծրագրի շրջանակներում իրագործվում են ոչ ավանդական մշակաբույսերի օգտագործման և վերամշակող գործարանների ստեղծման հարցեր:
Ստեղծվել է նաև գյուղատնտեսական ոլորտի ներկայացուցիչների դաշինք, որը ջանքեր է ձեռարկում լուծելու համար կարևորագույն խնդիրներից մեկը` ապահովել կոոպերատիվները գյուղատնտեսական տեխնիկայով, կիրառելով ֆինանսավորման ավելի ճկուն մոդելներ:
Օքսֆամ բրիտանական միջազգային բարեգործական կազմակերպությունը 1994 թվականից Հայաստանում իրականացնում է մարդասիրական և համայնքների զարգացման տարաբնույթ ծրագրեր շուրջ 165 հեռավոր գյուղական համայնքներում՝ համագործակցելով հասարակական կազմակերպությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ մարզային իշխանությունների հետ։ Օքսֆամի առաքելությունն է՝ աղքատության կրճատում եւ մարդկային տառապանքի վերացում։

10 Декабрь 2012 - 11:15 AMT
Британской организации Oxfam за 2 года удалось в Армении создать кооперативы в 17 общинах республики, что позволило на 20-30 процентов повысить доход каждого фермера. Как сообщил руководитель программы по жизнеобеспечению армянского офиса Oxfam Вадим Узунян в ходе семинара для СМИ 12 декабря в Котайкской области республики, программа рассчитана на пять лет (2010-2015 гг), на протяжении которых планируется создать кооперативы в 40 общинах для 4000 фермеров в Тавушской и Вайоцдзорской области Армении. Среди членов коопераций значительную долю составляют женщины, что также решает гендерную проблему.
«Мы стараемся стимулировать местное производство, чтобы фермер оставался в селе, и действуем под лозунгом: «Вырастим больше – прокормим нашу страну», – подчеркнула в свою очередь директор армянского офиса Oxfam Маргарита Акопян.
В рамках программы развития сельскохозяйственного и социального предпринимательства в общинах организация сконцентрирована также на создании холодильных хозяйств, что является предпосылкой формирования и выхода на внешние рынки армянской сельхозпродукции под единым брендом, а также тепличного хозяйства, где есть уже определенный опыт. В рамках программы реализуются работы по использованию нетрадиционных культур и создание перерабатывающих заводов.
Создан также Союз представителей сельхозсферы, который предпринимает усилия по линии того, чтобы решить одну из важнейших проблем – обеспечение сельхозтехникой именно кооперативов с использованием более гибкой модели финансирования приобретения этой техники.
Oxfam также реализует региональную программу, куда вовлечены Грузия и Азербайджан. В Армении она началась в июне 2012 году и закончится в августе 2013 года, и направлена на повышение грамотности и готовности населения к стихийным бедствиям. Программа позволит снизить риски для общин, совместно с МЧС создана «карта опасностей» и проведена паспортизация общин с целью выявления наиболее расположенных к стихийным бедствиям общин.